Dwór Bojarów od lat popada w ruinę. W 2014 i 2022 roku doszło tam do pożarów, które poważnie zniszczyły zabytkowy obiekt. Mimo to nieruchomość przyciągnęła uwagę Władysława Grochowskiego, polskiego przedsiębiorcy i prezesa Grupy Arche. Spółka nabyła teren o powierzchni około 2,5 hektara, na którym znajduje się zrujnowany Dwór Bojarów, za około 3 mln zł. Grupa Arche specjalizuje się w renowacji zabytków i przywracaniu im drugiego życia. O planach inwestora pisaliśmy w kwietniu 2023 roku.
Obecnie spółka rozpoczęła rewitalizację zabytkowego Bojarowa. Teren został ogrodzony, na plac wjechał ciężki sprzęt. Od kilku dni trwa usuwanie drzew i krzewów, a także wyburzono jeden z budynków znajdujących się na posesji, pochodzący z czasów II wojny światowej (kiedyś mieściła się tam szkoła rzemiosł). O szczegóły dotyczące kolejnych etapów rewitalizacji zwróciliśmy się do inwestora. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy kolejny artykuł.
Co planuje inwestor?
– Dwór Bojarów zainteresował naszą firmę ze względu na bogatą historię obiektu oraz znakomitą lokalizację w zakolu rzeki Świder – mówiła nam w kwietniu 2023 roku Anna Baszyńska-Mateńko z Grupy Arche. Spółka chce wdrożyć nowy produkt oparty na budowie osiedli z mieszkaniami dla seniorów, a Otwock, ze swoją tradycją leczniczą, jest w sposób naturalny predysponowany do takiej funkcji. – Ze względu na fakt, że Dwór w Bojarowie jest wpisany do rejestru zabytków, obiekt będzie odbudowany zgodnie z dokumentacją uzgodnioną przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków według technologii stosowanej przy odbudowie zdegradowanej substancji historycznej – mówiła pełnomocniczka Grupy Arche.
Hotel czy inny podobny obiekt?
Nowy obiekt ma być dostępny dla mieszkańców. – Stworzyliśmy program „Arche Pokolenia", który zakłada budowę wielofunkcyjnych obiektów z mieszkaniami dla seniorów, ale także dla młodszych osób. Zależy nam na zrównoważonym rozwoju społecznym polegającym na łączeniu w jednej przestrzeni osób o różnych potrzebach funkcjonalno-społecznych – tłumaczyła Anna Baszyńska-Mateńko. W Bojarowie planowana jest lokalizacja restauracji/kawiarni wraz z salami do integracji międzypokoleniowej. Na terenie pojawią się elementy zagospodarowania nawiązujące do tradycji uzdrowiska, w tym tężnia, jarchata (budynek przeznaczony do kąpieli słonecznych) i ogród owocowo-warzywny.
Historia i piękna wieża
Osadę Bojarów założył u schyłku XIX wieku (1883 roku) Konstanty Moës Oskragiełło. – Bojarowo powstało na terenie zakupionym parcelowanego folwarku Anielin hrabiego Zygmunta Kurtza, z którego części Michał Elwiro Andriolli utworzył dwa lata wcześniej sąsiednią osadę Brzegi, wznosząc na niej kilkanaście budynków na wynajem, co zapoczątkowało rozwój Otwocka, jako osady wypoczynkowej – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Okazały murowany budynek, który powstał niedaleko rzeki Świder we wsi Bojarów (potem przyłączono ją do Otwocka) zdecydowanie wyróżniał się na tle drewnianych budynków w stylu świdermajer. Dwór był nowoczesny, odznaczał się wartością artystyczną (miał wieżę i spiczasty dach) i charakteryzował się prostą formą na wzór siedziby ziemiańskiej.
Leczono tu migreny, reumatyzm i katar
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że Konstanty Oskragiełło uruchomił w Bojarowie, jeszcze przed powstaniem pierwszych sanatoriów w Otwocku, Leczniczy Zakład Termopatyczny. Leczono tu osoby m.in. z migreny, spazmów, bólów reumatycznych i przewlekłego kataru (drewniane budynki sanatoryjne z tamtego okresu nie przetrwały). Po II wojnie światowej na terenie zakładu założono szkołę rzemiosł artystycznych, która została zamknięta w 1990 roku. Od tego czasu dwór rozpada się, ale to teraz się zmieni.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpeg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpeg)
.jpeg)
Napisz komentarz
Komentarze