Miasto przygotowało projekt uchwały dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego m. in. składowisko odpadów, obejmujący obszar o powierzchni 53,76 ha, który znajduje się w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
Do 18 stycznia br., mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z treścią planu i wniesienia swoich uwag. – Informujemy o wyłożeniu do publicznego wglądu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego m. in. składowisko odpadów. Projekt miejscowego planu jest udostępniony w urzędowym BIP-ie pod linkiem: https://bip.otwock.pl/?bip=1&cid=1047&bsc=N oraz w siedzibie urzędu w budynku “B”, pok. 17 (wcześniej należy zgłosić swoją wizytę pod nr tel. 22 779 20 01, wew. 190 lub 152) – informuje Urząd Miasta Otwock. I podkreśla, że publiczną dyskusję nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu zagospodarowania, zaplanowano na środę, 11 stycznia br. o godz. 17 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Otwock Jabłonna przy ul. Narutowicza 109.
Uwagi do projektu planu miejscowego i uwagi do prognozy oddziaływania na środowisko należy składać do prezydenta Otwocka w formie papierowej w Wydziale Organizacyjnym i Spraw Pracowniczych UM Otwocka pod adresem adres: Urząd Miasta Otwocka: ul. Armii Krajowej 5, 05-400 Otwock. Natomiast swoje uwagi w kwestii prognozy oddziaływania na środowisko, można składać do czwartku, 2 lutego br. – Uwaga musi zawierać dane wnioskodawcy, adres, oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy tj. adres lub numer działki i obrębu ewidencyjnego – zaznacza otwocki ratusz.
W ramach niniejszego opracowania poddano analizom ustalenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego m. in. składowisko odpadów w Świerku, na granicy z gminami Wiązowną i Celestynów, pod kątem jego możliwego wpływu na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi.
W prognozie oddziaływania na środowisko uwzględnionym w projekcie miejscowego planu zagospodarowania, czytamy, że w wyniku realizacji ustaleń planu, nie dojdzie do powiększenia obszaru składowiska poza granice, które obecnie zajmuje. “Oznaczać to będzie, że na terenach dotychczas rezerwowanych w obowiązującym planie pod budowę kolejnych instalacji do przetwarzania odpadów nie dojdzie do takich negatywnych oddziaływań jak: zmiana rzeźby terenu, zmiana struktury gleb, zlikwidowanie szaty roślinnej (lasów) – są to zazwyczaj trwałe, bezpośrednie i nieodwracalne oddziaływania związane z większością przedsięwzięć z zakresu instalacji do przetwarzania odpadów. Niezrealizowanie przedsięwzięć będzie też oznaczało brak oddziaływań związanych z budową oraz tych jakie by się wiązały z eksploatacją instalacji, zwłaszcza emisją zanieczyszczeń i hałasem”.
W prognozie czytamy: “Zachowanie wokół składowiska kompleksów leśnych, które częściowo uległyby likwidacji w przypadku powiększenia obszaru zajmowanego przez instalacje do składowania i przetwarzania odpadów, zapewnia pozostawienie na niezmienionym poziomie, pozytywnego oddziaływania kompleksu lasów w ograniczaniu istniejących uciążliwości składowiska. W wyniku niezrealizowania nowych instalacji nie dojdzie do zmian w strukturze zagospodarowania terenów sąsiednich, utraty siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt związanych z terenem, zmiany warunków siedliskowych, fragmentacji siedlisk przyrodniczych, a także nie dojdzie do pogorszenia integralności obszarów chronionych, utraty łączności czy ciągłości ekologicznej. Zaniechanie rozbudowy oraz uwzględnienie zasad zagospodarowania terenu określonych planem, zwłaszcza wysokości składowiska, będzie miało pozytywny wpływ na krajobraz. Plan uwzględnia minimalizowanie zidentyfikowanych problemów ochrony środowiska i uwzględnia cele ochrony środowiska. Z wyżej wymienionych powodów zaniechanie rozbudowy będzie w skali lokalnej wiązało się wyłącznie z pozytywnym oddziaływaniem na środowisko. Należy jednak pamiętać, że instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, są inwestycjami z zakresu ochrony środowiska. Ocena w skali ponadlokalnej skutków dla środowiska niezrealizowania w Otwocku kolejnej instalacji komunalnej, wymaga analiz na innym poziomie i przekracza zakres niniejszego opracowania”.
Jak czytamy w dokumencie: “Analiza wypełniania się składowiska (w oparciu o archiwalne ortofotomapy) wykazała, że początkowo pryzma miała kształt przypominający naturalne wzniesienia ze zbiornikami u podnóża. Ostatnie lata to maksymalizacja pojemności i kształtowanie pryzmy tak, aby miała największą objętość, bez uwzględniania oddziaływania na krajobraz. Pierwotne podejście wydaje się być bardziej właściwe w kontekście ochrony środowiska i krajobrazu i powinno być kontynuowane”.
Podstawowe problemy środowiska na obszarze objętym planem i w jego sąsiedztwie, w większości są wynikiem działania składowiska odpadów komunalnych. Należą do nich:
1) zanieczyszczenie powietrza przez pyły, mikroplastik, bioareozol oraz w mniejszym stopniu metan, który jest zagospodarowywany w instalacji biogazowni;
2) odczuwanie odorów w promieniu co najmniej kilometra w Otwocku i w gminach sąsiednich;
3) zaśmiecanie frakcjami lekkimi okolicznych lasów;
4) ingerencja w krajobraz poprzez pojawienie się dominanty pryzmy odpadów już wystającej ponad korony drzew okolicznych lasów, a ciągle będącej w fazie eksploatacji.
Występują także problemy pośrednio związane z działaniem składowiska:
1) ewolucja biocenotyczna – zmiana składu gatunkowego w wyniku wkraczania na odłogowane pola ekspansywnych gatunków takich jak nawłoć, robinia akacjowa, klon jesionolistny, czeremcha amerykańska. Następuje wypieranie zbiorowisk rodzimych i obniżenie bioróżnorodności;
2) zaprzestanie produkcji rolnej, a zwłaszcza pasterskiej i łąkowej praktycznie na wszystkich gruntach rolnych, obniża bioróżnorodność (zanik łąk) oraz walory krajobrazu – zarastanie zbiorników wodnych i dolin drobnych cieków wodnych;
3) oddziaływanie na organizmy promieniowania elektromagnetycznego linii energetycznej 400 kV oraz ograniczenia w zagospodarowaniu pasa technologicznego jak również fragmentacja siedlisk spowodowana istnieniem linii.
4) Planowana przebudowa linii energetycznej 400 kV z jednotorowej na dwutorową polegająca na zastosowaniu wyższych słupów.
5) Planowana budowa nowej nitki gazociągu równolegle do istniejącej.
Napisz komentarz
Komentarze