To już druga edycja Orszaku Trzech Króli w Otwocku. W piątek, 6 stycznia br. setki mieszkańców uczestniczyło w ulicznych jasełkach, które zorganizował Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku z dużą pomocą mieszkańców, a także placówek edukacyjnych. – Razem z mieszkańcami stworzyliśmy nieformalny komitet organizacyjny, przygotowaliśmy stroje, przeprowadziliśmy próby. W tym roku do scenariusza dołożyliśmy trzy nowe sceny: wigilijną, spis ludności i bramę anielską, żeby było jeszcze bardziej widowiskowo niż w poprzednim roku – podkreśla organizator wydarzenia.
Przemarsz Orszaku Trzech Króli rozpoczął się w piątek po południu na Skwerze Szarych Szeregów przy teatrze im. Stefana Jaracza przy ul. Armii Krajowej w Otwocku. Podczas wydarzenia przedstawiono różne sceny m.in. walki dobra ze złem. Korowód przeszedł ulicami miasta i zakończył się finalnymi scenami w parku miejskim.
Trzech Króli, czyli Święto Objawienia Pańskiego, było obchodzone już we wczesnym chrześcijaństwie. Od XIII wieku trzej królowie stali się bohaterami jasełek. Na przełomie XV i XVI wieku pojawił się zwyczaj święcenia w kościołach złota i kadzidła. W XVIII wieku rozwinęła się tradycja święcenia kredy, którą pisano na drzwiach domów „K+M+B” lub „C+M+B” wraz z datą bieżącego roku. Znaczenie tego napisu tłumaczono jako skrót od wyrażenia „Christus mansionem benedicat” („Niech Chrystus dom błogosławi”) lub „Christus multorum benefactor” („Chrystus dobroczyńcą wielu”) albo jako pierwsze litery imion Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Tradycja orszaków narodziła się w 1866 roku w hiszpańskim mieście Alcoy i jest kultywowana w wielu miejscach na świecie również w powiecie otwockim.
Napisz komentarz
Komentarze