IOP w Otwocku to unikalny w skali kraju i jedyny na Mazowszu ośrodek interwencyjny, który przyjmuje noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Pracownicy i wolontariusze zapewniają dzieciom opiekę i starają się uchronić je przed negatywnymi skutkami sieroctwa. W placówce każda złotówka jest na wagę złota – IOP od ponad dwóch dekad prowadzi Fundacja Rodzin Adopcyjnych, którą wspierają nie tylko mieszkańcy powiatu otwockiego, darczyńcy, ale także gwiazdy ze świata show-biznesu m.in. Magdalena Różczka, polska aktorka serialowa i filmowa.
W poniedziałek, 23 stycznia do IOP-u dotarły bardzo dobre wieści, które zapewnią porzuconym dzieciom troskliwą i fachową opiekę przez kolejnych pięć lat. – Samorząd województwa podpisał kolejną umowę z Fundacją Rodzin Adopcyjnych na prowadzenie ośrodka i to aż przez pięć lat. Kwota dofinansowania, jaką przyznał zarząd województwa mazowieckiego, to łącznie 10 mln zł – cieszy się dyrekcja IOP w mediach społecznościowych. Od 2012 roku samorząd województwa przekazał ośrodkowi już ponad 16 mln zł. Dzięki temu opieką i pomocą zostało objętych ponad 600 dzieci pozbawionych opieki rodziców i wymagających specjalistycznej opieki. – Osoby, które prowadzą ten ośrodek, są świetnie wyszkolonymi specjalistami o ogromnym sercu i poczuciu misji, by dać tym maleństwom jak najlepsze warunki do życia – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.
Dzięki pieniądzom, które trafią do IOP, noworodki i niemowlęta mają zapewnioną bardzo dobrą, specjalistyczną opiekę m.in. psychologiczną, pedagogiczną, lekarską, neurologiczną czy neurologopedyczną. Część dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji, np. karmione są przez sondę. Dzieci mają zapewnione niezbędne usługi opiekuńcze i lekarskie, szczepienia ochronne, bieżącą i przesiewową diagnostykę m.in. USG głowy, stawów biodrowych i jamy brzusznej, badania dot. HIV, WZW-B, cytomegalii czy toksoplazmozy, ale też rehabilitację ruchową, stymulację rozwojową i działania zapobiegające chorobie sierocej m.in. poprzez masaże i tzw. chustowanie. Ośrodek wspiera także kontakt biologicznych rodziców z dziećmi.
Napisz komentarz
Komentarze