Pierwsza historyczna wzmianka o Kołbieli pochodzi z 1407 roku, kiedy na tym terenie powstał kościół zbudowany i założony przez ród Kolibielskich herbu Jasieńczyk należących do drobnej szlachty, ówczesnych właścicieli.
Na mocy aktu erekcyjnego z 1422 roku ustanowiona została parafia o rozległym zasięgu. W XVI wieku została z niej wydzielona parafia Glinianka, a w okresie międzywojennym – parafia Celestynów. – Kołbiel była wtedy wsią szlachecką, leżącą w ziemi czerskiej przy historycznym szlaku z Czerska do Liwu. Tak stare osadnictwo powoduje, że na terenie gminy Kołbiel jest wiele unikatowych miejsc i zabytków, a także jedna z najstarszych parafii w regionie – informuje urząd gminy. I przypomina, że w 2022 roku parafia pw. Świętej Trójcy obchodziła swoje 600-lecie istnienia. – Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1326 roku. Natomiast w 1532 roku, za czasów Zygmunta I, miejscowość otrzymała prawa miejskie. Kołbiel poważnie ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego, powstania kościuszkowskiego i wojen napoleońskich, a carski rząd pozbawił ją praw miejskich w 1869 roku – wyjaśnia kancelaria kościoła parafii w Kołbieli. Około 1900 roku Kołbiel była w przeważającej mierze wsią żydowską posiadającą 49 prywatnych sklepów i dziesiątki warsztatów rzemieślniczych i usługowych.
Nowa świątynia obok drewnianej
Wierni z tych okolic przekazali część swoich ziem pod budowę drewnianego kościoła (pierwsze zapiski o tym pojawiły się w 1407 r.). – Obecny kościół parafialny, w stylu neogotyckim, który jest murowany i kryty blachą miedzianą, został wybudowany obok jeszcze istniejącego drewnianego kościoła z 1660 – informuje urząd gminy. I podkreśla, że nowa świątynia była wybudowana w latach 1895-1901 według projektu Józefa Dziekońskiego. Było to możliwe dzięki wsparciu wiernych, a także staraniom Maurycego Zamoyskiego, opiekuna parafii oraz proboszcza Jana Wasilewskiego. – W 1903 roku bp Kazimierz Ruszkiewicz, sufragan warszawski dokonał konsekracji świątyni – podkreśla kancelaria kościoła w Kołbieli. I dodaje, że świątynia jest zbudowana w formie krzyża z jedną wieżą o wysokości 50 m, która służy za dzwonnicę, (umieszczono tam trzy dzwony o imionach: Józef, Maryja i Antoni-Franciszek-Wojciech.
Barokowy ołtarz i grota Matki Bożej z Lourdes
Wnętrze kościoła dzieli na trzy nawy sześć filarów. W świątyni znajduje się m.in. barokowy ołtarz główny Świętej Trójcy z XVII w. z obrazami z tamtego okresu, a także boczne drewniane ołtarze w stylu renesansowym m.in. Św. Józefa z XIX w. oraz trzy małe ołtarzyki: Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Świętego Jana Pawła II i Świętego Antoniego. W kościele jest również kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z ołtarzem neogotyckim, barokowa złocona chrzcielnica z XVIII w. z figurą Św. Jana Chrzciciela, ambona z figurami Ewangelistów, pięć konfesjonałów, ołtarz soborowy i ambonka, monstrancja z XVI w. Natomiast organy posiadają 20 głosów (W 2011 został przeprowadzony kapitalny remont). W 1947 roku przy świątyni zbudowano grotę Matki Bożej z Lourdes.
Parafia pw. Świętej Trójcy w Kołbieli dodaje, że na terenie parafii znajdują się stara, drewniana plebania z końca XIX w., która jest kryta blachą, a także druga, nowa i murowana, wykończona i oddana do użytku w 2016 roku. Poza tym cmentarz parafialny został założony w 1850 roku i znajduje się blisko kościoła – jego stara część o powierzchni 3,5 hektara jest ogrodzona murem, natomiast nowa część o powierzchni 1,8 ha ogrodzona jest siatką.
Napisz komentarz
Komentarze