Wiele osób było zszokowanych, tym, że na dużej posesji na rogu ulic Świętego Kazimierza i Rękasa, niedaleko placu zabaw w Celestynowie, pod topór poszło tak dużo drzew. Na jednym z lokalnych forów mieszkańcy dyskutowali na ten temat.
– Czy ma tam być jakaś budowa? Dlaczego wycięto drzewa? Przecież tam rósł okazały pomnik przyrody – tłumaczy jedna z mieszkanek Celestynowa, która skontaktowała się z „Przeglądem Otwockim”. Okazało się, że działka, na której wycięto drzewa, nie jest własnością gminy.
– Teren zlokalizowany u zbiegu ulicy Św. Kazimierza i ul. Rękasa stanowi działkę leśną będącą własnością osób prywatnych – wyjaśnia w rozmowie z „Przeglądem” inż. Bartłomiej Bandych, kierownik Referatu Geodezji, Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej Urząd Gminy w Celestynowie. I dodaje, że dla tej nieruchomości nie została wydana decyzja ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. – Gmina miała wiedzę, że właściciel planuje podjęcie działań mających na celu pozyskanie drewna z lasu stanowiącego jego własność. Z tego, co nam wiadomo, właściciel zgłosił zamiar pozyskania drewna do Nadleśnictwa Celestynów – podkreśla inż. Bartłomiej Bandych.
Gospodarowanie w lasach prywatnych może odbywać się na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu (UPUL) bądź decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają m.in. wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. – Zgodnie z procedurą leśniczy lub podleśniczy w obecności właściciela lasu dokonuje oględzin działki leśnej i po stwierdzeniu, że uproszczony plan (UPUL) oraz stan lasu pozwala na wycięcie określonej liczby drzew, udziela instruktażu, w jaki sposób zabieg powinien być wykonany. Procedura pozyskania drewna na działce stanowiącej własność prywatną nie przewiduje jednak możliwości wyrażenia zgody lub odmowy przez gminę – wyjaśnia kierownik referatu geodezji i gospodarki przestrzennej.
Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu, czyli potwierdzeniu legalności jego pozyskania. Na drewnie umieszcza się znak graficzny i wystawia świadectwo legalności, które uprawnia do transportu i przerobu drewna. Świadectwo legalności jest wystarczającym dokumentem do zbycia takiego drewna lub jego sprzedaży (nie ma potrzeby uzyskiwania dodatkowego pozwolenia).
CZY POMNIK OCALAŁ?
Mieszkańcy nie muszą martwić się o okazały pomnik przyrody, który od dawna rośnie na rogu ul. Rękasa. Drzewo przetrwało wycinkę i ma się dobrze. „Przegląd Otwocki” zapytał urząd o to, czy terenach na rogu ul. Świętego Kazimierza i ul. Rękasa powstanie jakaś zabudowa? Jeśli tak, to jakiego rodzaju?
– Obecnie gmina prowadzi prace związane z uchwaleniem dla przedmiotowego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia inż. Bartłomiej Bandych. – Na obecnym etapie prac planistycznych projekt planu zakłada, że przedmiotowy teren przeznaczony będzie jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy jednorodzinnej lub usługowej oraz tereny dróg publicznych. Przedmiotowe ustalenia projektu planu są zgodne z przeznaczeniem wskazanym w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, przyjętego uchwałą rady w 2016 roku – podkreśla kierownik referatu gospodarki przestrzennej.
Napisz komentarz
Komentarze