Budowa parku rekreacyjno-edukacyjnego na józefowskim brzegu Świdra realizowana jest w ramach projektu „Przywrócić Świder Mieszkańcom”. Po drugiej stronie rzeki już od wielu lat funkcjonuje otwocka plaża miejska. Tereny w okolicach mostu dawnej kolejki wąskotorowej od dawna są wśród mieszkańców powiatu otwockiego popularnym miejscem wypoczynku nad wodą. Dlatego Urząd Miasta Józefów postanowił uporządkować i zagospodarować brzeg rzeki.
Budowa parku rekreacyjnego rozpoczęła się pod koniec wakacji 2022 roku i jest już prawie gotowy. Wielu mieszkańców Józefowa i Otwocka już z zaciekawienie zagląda na teren parku, który jest nadal zagrodzony. – Wiosną i latem będzie gdzie zrobić grilla czy rozpalić ognisko. Już nie mogę doczekać się, kiedy plac będzie otwarty – mówi pan Roman, którego spotkaliśmy na spacerze przy parku nad rzeką. I dodaje: – Te leżaki, ławeczki czy biblioteczka są takie ładne, że szkoda, aby wandale to zniszczyli. Dlatego dobrze, że będzie tu monitoring – mówi pan Roman, pokazując palcem kamery na środku placu.
Co dokładnie powstanie w nadświdrzańskim parku? Dzięki inwestycji brzeg rzeki zyska nie tylko nowy wygląd, ale i funkcjonalność. Przestrzeń będzie dostosowana m.in. dla rodzin z dziećmi. W ramach projektu powstał parking turystyczny na ok. 70 miejsc postojowych, który znajduje się od strony hotelu i ul. Jarosławskiej w Józefowie. Na parkingu są także miejsca dla niepełnosprawnych, stojaki na rowery i przebieralnia. Natomiast nad samym brzegiem Świdra znajduje się park rekreacyjny, gdzie również znajdują się stojaki na rowery.
Co jeszcze plażowicze będą mieli do dyspozycji w zbliżającym się sezonie letnim? – W parku znajdują się m.in. ławeczki parkowe, ławki dla seniorów, matek karmiących i dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Krystyna Olesińska, rzeczniczka prasowa urzędu miejskiego. – Jest także grill miejski, leżaki, wiaty z zadaszeniem, hamaki, gablota na książki typu „bookcrossing”, żagle przeciwsłoneczne, ścieżka spacerowa, Edukacyjny Park Wodny, a także sortownik na odpady i kosz na psie odchody. Jedną z atrakcji będzie również pumptrack ze 120-metrowym torem do jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce czy hulajnodze – wylicza Krystyna Olesińska. I podkreśla, że teren będzie oświetlony i wyposażony w monitoring. Wykonawca zadba także o nowe nasadzenia zieleni – zapewnia rzeczniczka prasowa miasta.
Budowa parku za 4,7 mln zł miała zakończyć się pod koniec ubiegłego roku, ale z uwagi na zimowe warunki prace przeciągają się w czasie. Park jest już prawie gotowy i można już odliczać dni, do jego otwarcia.
Napisz komentarz
Komentarze