Psy policyjne to zwierzęta przygotowane specjalnie do wykonywania zadań takich jak tropienie, służba patrolowa, poszukiwanie śladów narkotyków, materiałów wybuchowych czy ludzi w miejscu katastrof. Niektóre zwierzęta pomagają służbom kryminalnym w poszukiwaniu zwłok.
Na psi nos zdają się nie tylko policjanci, ale także inne służby mundurowe m.in. straż graniczna. Owczarek niemiecki to najczęściej wykorzystywana rasa psów policyjnych. Służą one przeważnie w oddziałach patrolowych oraz jako psy tropiące. Do zadań związanych z wyszukiwaniem ludzi, bomb lub narkotyków przygotowuje się również labradory, spaniele, foksteriery i beagle. W innych krajach często spotyka się policyjne owczarki holenderskie i belgijskie (malinois). Psy są wyszkolone, zadaniowe i czasami nie należą do łagodnych zwierząt, ale są wierne i wpatrzone w swojego przewodnika, jak w Boga. Jak większość psów, uwielbiają zabawę z piłką (często jest wykorzystywana przy szkoleniu, jako nagroda).
ZADON ZAWZIĘCIE TROPIŁ KRYMINALISTÓW
W otwockiej komendzie policji zazwyczaj są dwa policyjne psy. Jednym z nich był owczarek niemiecki, Zadon, który u boku asp. Marka Terczyńskiego, zawzięcie tropił przestępców, ale także odnalazł wiele zaginionych osób, a nawet zagrał w serialu. Po 9 latach służby Zadon przeszedł na emeryturę. Kilka miesięcy później w otwockiej komendzie pojawił się młody policyjny owczarek, a potem Niko. Psów nie wybierają policjanci, to czworonogi wybierają swojego przewodnika – między zwierzęciem a policjantem musi pojawić się więź emocjonalna, coś na wzór „miłości od pierwszego wejrzenia”. Niko, wybrał sierż. szt. Macieja Kąkola z KPP Otwock i od tego czasu, są niemal nierozłączni. Ten duet można często spotkać m.in. podczas patroli na różnych miejskich wydarzeniach w powiecie otwockim (drugi taki zespół to st. sierż. Przemysław Bereda i jego owczarek).
NIKO ODWIEDZA PRZEDSZKOLAKI
Kilka dni temu policjanci z otwockiej jednostki odwiedzili przedszkole „Sówka Mądra Główka” w Otwocku. Mł. asp. Paulina Harabin, rzeczniczka KPP Otwock wraz sierż. szt. Maciejem Kąkolem, przewodnikiem policyjnego psa Niko prowadzili ciekawe zajęcia dla dzieci. Przedszkolaki były zachwycone przede wszystkim Niko, którego udało im się pogłaskać, oczywiście w obecności policjanta. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, na czym polega praca w policji, jak wygląda tresura czworonoga, a także o zagrożeniach związanych z agresywnym psem. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak, należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak ważne jest nieprowokowanie zwierzęcia i zachowanie spokoju. Policjanci omówili też symptomy mogące świadczyć o zbliżającym się ataku i jak prawidłowo przyjąć pozycję „na żółwia”. – Dzieci uważnie słuchały wskazówek stróżów prawa, z wielkim zainteresowaniem przyglądały się, jak pies reaguje na komendy policjanta – mówi mł. asp. Paulina Harabin z otwockiej komendy policji. – Udział przewodnika i jego podopiecznego Niko nie był tu przypadkowy, bo to właśnie najmłodsze dzieci są najbardziej narażone na ataki ze strony czworonogów.
CO ROBIĆ, GDY ZAATAKUJE PIES?
Policjanci podkreślają, że agresywny pies, zanim zaatakuje, wysyła znaki ostrzegawcze, często ma zjeżoną sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon, warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza. Co wtedy zrobić i jak zachować się w przypadku ataku psa? Oto kilka podstawowych zasad:
- stań, nie uciekaj (pies ma instynkt pościgu i złapania ofiary – jest przecież potomkiem wilka),
- nie patrz psu w oczy,
- nie okazuj strachu,
- nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli pies jest duży, bo gdy skoczy na ciebie, może Cię przewrócić,
- stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach, to pozwoli utrzymać równowagę,
- staraj się przyjąć pozycję „żółwia”, ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.
Przewodnicy psów policyjnych podkreślają, że psy komunikują się ze sobą za pomocą postawy ciała, wzroku czy dźwięków i nie zawsze nasze reakcje są przez nie odbierane zgodnie z naszą intencją. Często nieświadomie inicjujemy u psów reakcje będące odpowiedzią na sygnały, jakie wysyłamy do nich swoją postawą, gestami czy wzrokiem.
EMERYTURA POLICYJNEGO PSA
Pies pracuje tylko przez określony czas – przeważnie do 8 lub 10 roku życia, ale na to ma wpływ jego kondycja i zdrowie. – Kiedy jego efektywność i wydolność się zmniejszają, zwierzę przechodzi na „emeryturę” – podkreślają stróże prawa. Najczęściej ta emerytura kończy się u jego przewodnika, z którym pracował od szczeniaka. Psy, które odbyły służbę w policji, stają się zwykle wdzięcznymi, przyjacielskimi i dobrze wychowanymi towarzyszami życia.
Napisz komentarz
Komentarze