W ramach programu „Sowa” na terenie całego miasta zostanie wymienionych ponad 5,5 tys. starych, sodowych lamp na energooszczędne oświetlenie ledowe. Zakres prac obejmuje także modernizację 47 układów sterowania, instalację systemu grupowego sterowania i monitorowania opraw.
– Wszystkie oprawy będą wyposażone w zasilacze z pełnym, cyfrowym sterowaniem czasu i mocy świecenia wraz z przekazem informacji odnośnie awarii poszczególnych lamp. Dzięki temu będzie można przygasić lampy w godzinach mniejszego ruchu oraz bezpośrednio reagować na awarie, których nie będą musieli już zgłaszać mieszkańcy. Wszystko będzie widoczne z poziomu panelu lub w smartfonie dyspozytora – wyjaśnia otwocki ratusz.
Wymieniono kolejne lampy na kilku ulicach
I dodaje, że realizacja inwestycji jest możliwa dzięki otrzymanej przez miasto pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 8,5 mln zł. Dzięki zmniejszeniu mocy oświetlenia ulicznego będą generowane ogromne oszczędności finansowe, które pozwolą miastu na autonomiczną spłatę zaciągniętej pożyczki.
Wykonawcą wszystkich prac montażowych będzie miejska spółka Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej. Obecnie program Sowa wchodzi w zaawansowany etap realizacji. W ostatnich tygodniach wymieniono oświetlenie w ulicach: Biruty, Prądzyńskiego, Zgody, Cieszyńskiej, Szwoleżerów, Alei Róż, Syrokomli, Kubusia Puchatka, Literackiej, Szlacheckiej, Bagnistej, Kalinowskiego, Tatrzańskiej. Gòreckiej, Stawowej, Kościuszki, Żeromskiego oraz częściowo w ul. Norwida i Kościelnej.
Na ulicach będzie jaśniej i ekonomiczniej
– Dzięki wymianie opraw obniżą się rachunki miasta za oświetlenie ulic, a ponadto po zakończeniu wdrożenia nie będzie potrzeby informowania przez mieszkańców o awariach oświetlenia. Awarie będą automatycznie widoczne w systemie operatora, którym jest OZEC – zapewnia otwocki magistrat. I dodaje, że lampy będą załączane centralnie czujnikiem zmierzchu, dzięki temu w bezchmurne dni nie będą załączane, gdy jest jeszcze widno, a w pochmurne zbyt późno.
– Klasy oświetlenia, jakie dobraliśmy, mają zapewnić, że w mieście nie będzie ciemno, jak jest po kilku latach w wielu gminach, które wymieniły oświetlenie na ledowe, nie określając dokładnie specyfiki i charakterystyki tych urządzeń. Postawiliśmy nie tylko na redukcję mocy, ale przede wszystkim na skuteczność świetlną opraw, która jest zdecydowanie korzystniejszym czynnikiem oceny dla miasta oraz na zminimalizowaną kosztowo komunikację między lampami – zapewnia Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. Dzięki doborowi barwy i natężenia światła na ulicach będzie jaśniej i bezpieczniej. Lampy będą sterowalne od 0-100% mocy świecenia, dzięki temu w późnych godzinach nocnych będzie można obniżyć natężenie na nieuczęszczanych drogach, generując tym samym wymierne oszczędności. Otwock realizuje jeden z największych tego typu projektów w Polsce
Napisz komentarz
Komentarze