Posługiwanie się cudzą kartą płatniczą jest często spotykaną praktyką. Zdarza się, że niektórzy płacą w sklepie nie swoimi kartami płatniczymi, a kartą małżonka lub rodzica. Czy takie działanie jak płatność cudzą kartą płatniczą jest jednak zgodne z obowiązującymi przepisami? Niestety – nie jest! Dokonywanie płatności kartą wbrew woli właściciela jest traktowana jako kradzież z włamaniem.
Kilka dni temu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku zostali powiadomieni o tym, że w jednym z otwockich sklepów 46-letni mężczyzna płaci cudzą kartą płatniczą. Funkcjonariusze zajęli się wyjaśnieniem sprawy i ustaleniem kim jest właściciel karty płatniczej. – W wyniku prowadzonych działań m.in. analiz płatności kartą i nagrań z monitoringów oraz zdobytych informacji wytypowali 46-letniego mężczyznę – mówi mł. asp. Paulina Harabin, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I dodaje, że mężczyzna został zatrzymany w markecie, kiedy to po raz kolejny próbował zapłacić za swoje zakupy cudzą kartą. 46-latek był pod wpływem alkoholu.
– Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynikało, że mężczyzna posłużył się znalezioną kartą płatniczą. W ciągu trzech dni wykorzystał ją 9 razy, płacąc zbliżeniowo za zakupy w dwóch różnych punktach na terenie miasta – mówi policjantka. – W rozmowie z funkcjonariuszami od razu przyznał się do tych przestępstw, wówczas został zatrzymany i doprowadzony do komendy, gdzie na podstawie zebranych dowodów śledczy przedstawili mu aż 9 zarzutów. Sprawca jednak nie potrafił wyjaśnić, skąd ma kartę ani nie pamięta, w jaki sposób wszedł w jej posiadanie – podkreśla mł. asp. Paulina Harabin. Mężczyzna odpowie za serię kradzieży z włamanie, za co grozi mu do 10 lat więzienia.
Policjanci przypominają, że w przypadku zgubienia karty płatniczej lub podejrzenia, że ktoś mógł nam ją ukraść, należy ją natychmiast zastrzec lub zawiesić (czasowo zablokować – to opcja dostępna w niektórych bankach). W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Zgubioną lub skradzioną kartę zastrzec można na infolinii swojego banku, w oddziale, w niektórych przypadkach także w bankowości elektronicznej.
Napisz komentarz
Komentarze