Parafia w Celestynowie powstała w 1927 roku, kiedy wybudowano drewnianą kaplicę. Wtedy jeszcze nie było parafialnego cmentarza. Dlatego groby zmarłych z Celestynowa znajdują się w Karczewie i Kołbieli. W 1931 roku podczas porodu zmarła 29-letnia Stefania Saganek, która mieszkała w majątku Radzin. – W tamtych czasach ziemia miała ogromną wartość. Dlatego ówczesny proboszcz razem z mieszkańcami wsi poszli do dworu, prosić o przekazanie ziemi na cmentarz – wspominał Stefan Mazur Przydomirski, mieszkaniec Celestynowa podczas nagrywania filmu zrealizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Trzeciego LO w Celestynowie.
– W pierwszym zamyśle cmentarz miał powstać w miejscu, gdzie dziś znajduje się tzw. cegielnia w okolicy stawu, ale ksiądz nie chciał się na to zgodzić, bo było daleko – tłumaczył pan Stefan. Stefanię Saganek pochowano obok kościoła w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parafialna nekropolia przy ul. Otwockiej. Na cmentarzu spoczywa wielu wybitnych czy zasłużonych mieszkańców. Znajdują się tu groby m.in. rodzinna mogiła Jankowskich, dzięki którym powstał kościół w Celestynowie, a także rodzinny grób Nowakowskich (w czasach wojny część rodziny została zesłana na Syberię), rodzinna mogiła Zajączkowskich, Abramowicz i symboliczny grób Bronisławy Poznańskiej (Niemcy rozstrzelali młodą żydówkę na terenie obecnego bazaru i tam leżą jej szczątki) oraz grób Aleksandra Rękasa, mistrza Polski w skokach do wody.
BRAKUJE MIEJSC NA POCHÓWEK
Z biegiem lat wieś rozwijała się i przybywało mieszkańców. Cmentarz został przedłużony i ogrodzony płytami betonowymi. W kolejnych latach położono kostkę brukową, odnowiono kaplicę cmentarną i ogrodzenie celestynowskiej nekropolii.
Obecnie teren cmentarza jest już niewystarczający i zaczyna brakować miejsc na pochówek. Dlatego odbyła się dyskusja publiczna nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Dąbrówka i Celestynowa, gdzie znajduje się nekropolia. O szczegóły redakcja zapytała Urząd Gminy Celestynów. – Prace nad projektem planu miejscowego zostały podjęte przede wszystkim ze względu na konieczność powiększenia istniejącego cmentarza parafialnego w Celestynowie o tereny przyległe i położone w Dąbrówce – wyjaśnia inż. Bartłomiej Bandych, kierownik Referatu Geodezji, Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej w urzędzie gminy. I tłumaczy, że ze względu na przeznaczenie terenu pod miejsce pochówku zmarłych, wiąże się to m.in. z wyznaczeniem stref sanitarnych w odległości 50 i 15 metrów od cmentarza. – Obszar objęty miejscowym planem musiał zostać zwiększony o te strefy – zaznacza inż. Bartłomiej Bandych.
POWSTANIE NOWY PARKING I DROGI
– Projekt planu obejmuje tereny przyległe do cmentarza stanowiące zwartą strefę urbanistyczną ograniczoną po stronie wschodniej ulicą Radzińską, a od zachodniej terenami leśnymi położonymi w miejscowości Dąbrówka – wyjaśnia kierownik gminnego referatu geodezji i nieruchomości. I tłumaczy, że plan na terenach przeznaczonych pod zabudowę, przewiduje obszary zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny usługowo-mieszkaniowe oraz tereny samych usług, głównie w bezpośrednim otoczeniu cmentarza. – W strefie sanitarnej znajdującej się 50 m od cmentarza nie ma możliwości wybudowania nowej zabudowy mieszkaniowej – zaznacza inż. Bartłomiej Bandych. I dodaje, że projekt miejscowego planu wskazuje także teren cmentarza, parkingu oraz wyznacza układ drogowy w miejscowości poprzez wskazanie przebiegu istniejących, nowych dróg publicznych, oraz ciągów pieszo-jezdnych, których wytyczenie poprawi komunikację w tym rejonie.
Napisz komentarz
Komentarze