Pierwsze bociany już dotarły do Polski. Pierwsze ptaki wylądowały już w powiecie otwockim, gdzie mają idealne warunki do stworzenia rodziny i wykarmienia piskląt. Bociany najczęściej wracają w te same miejsca m.in. do gniazd na słupach, drzewach czy dachach budynków gospodarczych. Takie ptasie miejsca są m.in. w Starej Wsi, Warszawicach, Kołbieli, Karczewie czy Celestynowie.
W ostatnich latach białe ptaki uwiły sobie spore gniazdo w jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Wola Karczewska w gminie Wiązowna. – Bocianie gniazda, które ptaki budują przez lata, mogą ważyć nawet kilka ton – podkreśla Urząd Gminy w Wiązownie, który w ostatnich dniach otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonych mieszkańców Woli Karczewskiej.
DRAMAT W GOSPODARSTWIE
Okazało się, że na tyłach jednego z gospodarstw rolnych, gdzie stał drewniany słup z platformą i bocianim gniazdem, złamało się. Przyczyną tego dramatu był nie tylko ciężar gniazda, ale także silny, zimowy wiatr. Sprawa była bardzo pilna, bo stały ptasi gość już przyleciał z ciepłych krajów do „swojego domu”.
– Bocian, przesiadując na pobliskim słupie czy dachu stodoły, już niecierpliwił się w oczekiwaniu na odbudowanie miejsca lęgowego – tłumaczą urzędnicy z gminnego wydziału środowiska, którzy interweniowali w gospodarstwie. – Pilnie trzeba było wymienić słup. Wynajęliśmy do prac specjalistyczną ekipę, która w czwartek, 23 marca wymieniła słup na betonowy i zamontowała platformę dla nowego gniazda. Koszt całej operacji wyniósł 4 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy – podkreśla urząd gminy. – Najważniejsze, że bociany odzyskały swoje gniazdo – cieszą się urzędnicy.
PRACE PIELĘGNACYJNE NA SŁUPACH
Pracownicy wydziału środowiska przypominają, że tuż przed powrotem bocianów do kraju, bardzo ważne jest oczyszczanie ich gniazd z nadmiaru budulca, poprawienie konstrukcji i usztywnianie platform.
Bociany coraz chętniej zakładają gniazda na słupach energetycznych, ponieważ czują się na nich bezpieczne. W praktyce nie jest to miejsce idealne dla ptaków, ponieważ przebywają w bliskim sąsiedztwie przewodów pod napięciem i mogą ulec porażeniu. Poza tym duże i ciężkie konstrukcje gniazd mogą niebezpiecznie obciążać słupy i uszkodzić przewody. Dlatego urząd gminy powiadomił również pracowników elektrowni, aby wykorzystując chwilową nieobecność bocianów, przystąpili do prac pielęgnacyjnych i zdjęli nadmiar materiału z gniazd w miejscowościach: Boryszew, Duchnów i Majdan. – Działanie to zapewnia bezpieczeństwo ptakom, jak i bezawaryjną pracę sieci energetycznej – podkreśla urząd gminy.
Bociany w Polsce są objęte ścisłą ochroną. Bociany białe są jednym ze zwiastunów wiosny. Nasz kraj jest europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że gniazduje u nas ok. 50 000 par!
SYMBOL SZCZĘŚCIA I KRWAWY SPORT
W starożytności i średniowieczu wierzono, że bocian karmi swych starych, niedołężnych rodziców – stał się więc symbolem miłości synowskiej. W Chinach jest symbolem długowieczności. Natomiast grecki filozof i matematyk Pitagoras, uważał, że w bocianach przebywają dusze zmarłych poetów. W świecie arabskim nadal jest popularne wierzenie, że bociany wcielają się w dusze zmarłych muzułmanów, którym za życia niedane było dokonać pielgrzymki do Mekki, więc pielgrzymują w ptasim ciele. W Europie bocian jest uważany za ptaka, który przynosi szczęście, pomyślność w rodzinie i dobry urodzaj.
Bocian to także zwiastun wiosny! Jednak nie wszyscy uważają, że te ptaki są nosicielami dusz i symbolami szczęścia. Libańczycy całymi rodzinami uprawiają okrutny „sport” polegający na polowaniu na bociany, które przelatują nad ich krajem. Zabite ptaki traktują jak trofea, fotografują się z nimi i chwalą na portalach społecznościowych. Mimo że od 1995 roku, prawo zabrania mordowania przelatujących ptaków, to nadal, co roku giną w ten sposób setki bocianów.
Napisz komentarz
Komentarze