Przedszkole nr 1, które znajduje się w starej willi przy ul. Kossaka w Józefowie, będzie miało piękną i nowoczesną placówkę. Budowa nowego leśnego przedszkola ruszy jeszcze w tym roku. Nowy budynek zostanie zlokalizowany na tyłach istniejącego placu zabaw przy ul. Asnyka, czyli kilkaset metrów od starego przedszkola. W obecnej placówce warunki nie są najlepsze. Od lat niewiele się tam zmieniło. Jak podkreśla dyrekcja przedszkola nr 1, dzieci jest dużo, sale są małe, a do tego jest tylko jedna (wspólna) łazienka dla wszystkich przedszkolaków. Niedługo jednak to się zmieni.
– W tym roku przy ul. Grottgera rozpocznie się budowa nowej siedziby Przedszkola Miejskiego nr 1. Dzięki staraniom miasta inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 mln zł z Województwa Mazowieckiego – mówi Krystyna Olesińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Józefowie. Cała inwestycja ma kosztować około 10 mln zł.
ZIELONY DACH I KOMPOSTOWNIK
– Przedszkole będzie budynkiem na miarę XXI wieku i stanie się dobrym wzorem i przykładem innowacyjności na Mazowszu – zaznacza Marek Banaszak, burmistrz Józefowa. Nowa placówka powstanie w parterowym budynku. – Przedszkole nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne. Budynek będzie usytuowany na działce w taki sposób, aby podczas budowy zminimalizować wycinkę drzew – mówi Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta Józefowa. – Poza tym dach przedszkola będzie pokryty roślinnością, deszczówka będzie zagospodarowana na terenie lub retencjonowana i wykorzystywana do podlewania zieleni. Poza tym w leśnej części terenu przedszkola przewidziano minikompostownik – dodaje.
Nowa siedziba przedszkola nr 1 została zaprojektowana z troską o komfort dzieci, ekologię i oszczędną eksploatację. – Wycofane tarasy przedszkolnych sal umożliwią ich nasłonecznienie, a rozmieszczenie okien od południa i zachodu pozwoli na otrzymanie w sezonie zimowym pasywnych zysków ciepła. Elewacja wykończona deskowaniem oraz biała stolarka okienna i drzwiowa nawiązują do lokalnej zabudowy letniskowej – wyjaśnia Krystyna Olesińska.
SALE I OGRÓD ZE STREFAMI TEMATYCZNYMI
Nowe przedszkole pomieści 125 dzieci (o 30 więcej niż w obecnej placówce). – Przewiduje się pięć grup: trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatków. Obiekt będzie podzielony na część funkcjonalną z salami i sanitariatami dla każdego z oddziałów oraz zespół pomieszczeń wspólnych jak sala gimnastyczna (wielofunkcyjna), stołówka i kuchnia przedszkolna z pomieszczeniami socjalnymi – wylicza józefowski urząd.
– Obiekt będzie oddalony od ulicy, co pozwoli na zminimalizowanie uciążliwości komunikacyjnych – zaznacza Krystyna Olesińska. I dodaje: – Przedszkolny ogród zostanie podzielony na trzy strefy tematyczne: strefę twórczą przeznaczoną do zabaw manualnych, strefę przygodową, gdzie pojawią się drewniane konstrukcje inspirowane leśnymi szałasami, niewielka górka i zjeżdżalnia oraz strefę sprawnościową, wzbogaconą o mini park linowy, drewniane konstrukcje do wspinania i huśtawkę. Wszystkie zaproponowane elementy wyposażenia wykonane będą z naturalnych materiałów, które wpisują się w leśny charakter miejsca – podkreśla Olesińska. Nowe przedszkole ma być gotowe w przyszłym roku.
OBOK PRZEDSZKOLA POWSTANIE WILLA KULTURA
Niskie, parterowe przedszkole przemawia skalą do dzieci i dorosłych. Jest przyjazne i dydaktyczne w swojej wymowie w duchu ekologii. Obok niego w przyszłości powstanie Willa Kultura, czyli nowoczesna biblioteka o szerokich funkcjach edukacyjnych. – Obecnie jest na etapie projektowania – zaznacza Krystyna Olesińska.
Biblioteka będzie piętrowa, stworzona w prostej bryle, którą będą zdobiły drewniane elementy w stylu świdermajera. Do tego budynek będzie miał duże przeszklenia. Biblioteka nie będzie zwykłą czytelnią, ale ma łączyć w sobie funkcje edukacyjno-kulturowe z przestrzenią do pracy twórczej, spotkań towarzyskich i cooworkingu (będzie również kawiarnia). W parku otaczającym obiekt projektanci przewidzieli kilka stref: zabaw, edukacyjną oraz sensoryczną. Zarówno przedszkole, jak i biblioteka mają zielone dachy, a powierzchnia biologicznie czynna wynosi aż 82%. Projekt, oprócz miejsc parkingowych dla samochodów i rowerów, przewiduje również stację ładowania samochodów elektrycznych.
Napisz komentarz
Komentarze