13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
W poniedziałek 11 kwietnia w Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów miały miejsce uroczystości, w której oddano hołd leśnikom i ich rodzinom pomordowanym na wschodzie. Wystąpienia oraz prelekcje podczas wydarzenia dotyczyły „Dębowego Lasu Pamięci”, nad którym patronat obieli uczniowie oraz sytuacji Polaków w latach 1939-1948. Uroczystość zakończyła modlitwa i wspólne złożenie kwiatów.
- Tragiczne wydarzenia II wojny światowej przyniosły cierpienie i śmierć milionów. Mimo cierpień, upokorzenia, bólu po stracie najbliższych, odniesionych ran, utraty dobytku życia, nasi Rodacy się nie poddawali. Głęboko zakorzeniony patriotyzm budził w Polakach wolę walki i nadzieję. Do szeregu walczących przeciw bezwzględnym oprawcom stanęło wielu leśników i członków ich rodzin - podkreśla Nadleśnictwo Celestynów. - Pamięć o leśnikach, którzy swoją służbę przypłacili życiem, żyje w sercach obecnych pokoleń pracujących w polskich lasach. Warto przypomnieć, że wśród zamordowanych na wschodzie był pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, Adam Loret - dodaje nadleśnictwo. I podkreśla, że okres okupacji przyniósł niewyobrażalne straty. W walce zbrojnej, jak i w wyniku prowadzonej przez najeźdźców polityki, śmierć poniosło prawie 6 milionów polskich obywateli. Wywózki i prześladowania dotknęły ponad 312 tysięcy osób zamieszkujących na wschodzie, w tym 45,5 tys. leśników.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, rządowych, leśnicy oraz dyrekcja i uczniowie okolicznych szkół.
Napisz komentarz
Komentarze