Zawał serca jest dramatycznym wydarzeniem, które pozostawia ślad w całym organizmie. Po zawale konieczne jest specjalistyczne leczenie i rehabilitacja. Jak zadbać o pracę serca i gdzie szukać pomocy kardiologicznej? O tym rozmawiano podczas bezpłatnego spotkania w domu kultury w Józefowie, które współorganizowała Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland, które prowadzi Centrum Kardiologii w Józefowie.
Tuż przed prelekcją uczestnicy spotkania otrzymali jabłko i butelkę wody. Mogli także zbadać ciśnienie krwi. Chętnych nie brakowało, bo sprawy serca zgromadziły w MOK mnóstwo osób. – Mam problemy kardiologiczne, dlatego przyszłam na spotkanie. Chcę dowiedzieć się jak zapobiegać i jak leczyć choroby układu krążenia, a także jak zadbać o kondycję fizyczną. Sercowcy nie mogą ćwiczyć jak zdrowe osoby. Nam jest trudniej uprawiać jakiekolwiek sporty, tak aby serce nam nie wyskoczyło z klatki piersiowej – tłumaczy w rozmowie z „Przeglądem” pani Halina, mieszkanka Józefowa.
Doktor Arkadiusz Rak, kardiolog z Centrum Kardiologii w Józefowie podkreślał, że choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. – Pacjent może jednak rozpoznać niepokojące symptomy, które powinny być sygnałem do tego, aby ich nie bagatelizować i udać się do kardiologa – tłumaczył podczas spotkania w domu kultury doktor Arkadiusz Rak. I tłumaczył, że objawy mogą pojawić się nagle lub narastać powoli.
Najczęściej związane są z bólem w klatce piersiowej, dusznościami, zaburzeniami tętna, kołataniem serca. Uczucie duszności związane z chorobami serca pojawia się po czynnościach, które do tej pory nie sprawiały nam żadnego problemu lub nawet podczas odpoczynku. Duszności tego typu potrafią zacząć się nagle i bez wyraźnego powodu. O chorobach serca może świadczyć m.in: ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z pokonaniem schodów, obrzęki kostek, senność po jedzeniu, nocny kaszel, duszności podczas wysiłku.
Kardiolodzy podkreślają, że niektóre choroby serca często rozwijają się po cichu i są niezauważalne dla człowieka. Dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, które pozwolą je zdiagnozować. O profilaktyce, która jest niezwykle istotna, mówił podczas spotkania w józefowskim MOK-u, Artur Florczak, magister pielęgniarstwa anestezjologicznego.
Podczas spotkania specjaliści mówili wprost o tym, że istotnym elementem profilaktyki jest odpowiednie żywienie i ruch na świeżym powietrzu. – Nie trzeba chodzić na siłownię, aby zadbać o krążenie i serce. Wystarczy pojechać rowerem np. po świeże pieczywo czy na bazar lub kilka razy wejść i zejść po schodach, czy po prostu iść na dłuższy spacer po parku, czy lesie – tłumaczyli kardiolodzy. I dodali, że ważne jest zażywanie tranu i utrzymanie odpowiedniej wagi.
– Serce lubi awokado, jagody, borówki, kiwi, jabłko, pomidory, ogórki, paprykę, brokuły, czosnek, orzechy, jogurt, produkty z pełnego ziarna, groch, fasolę, bób i inne warzywa, a także kaszę gryczaną i jaglaną czy brązowy ryż – wyliczają kardiolodzy. – Szczególnie polecane są zielone warzywa, takie jak sałata, natka pietruszki, brokuły, czy szpinak. Również regularne spożywanie cebuli i czosnku pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Ze względu na wysoką zawartość potasu polecane jest także spożywanie pomidorów. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę kwasów omega-3 warto wzbogacić dietę m.in. w ryby morskie. Najlepszym wyborem jest spożywanie makreli, łososia atlantyckiego, śledzia, a także tuńczyka czy halibuta. Lepiej unikać czerwonego mięsa i żywności zawierającej dużo węglowodanów i soli – podkreślali kardiolodzy.
Na zakończenie Jakub Gołąb, dyrektor w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta mówi o zasadach bezpieczeństwa i współpracy pacjenta z personelem medycznym oraz o obowiązkach i prawach pacjenta kardiologicznego. Jednym z głównych obowiązków pacjentów jest to, aby stosował się do zaleceń lekarza m.in. w braniu odpowiednich dawek leków czy prowadzenia zdrowego stylu życia. W przeciwnym wypadku leczenie nie przyniesie efektu i skończy się zawałem serca.
Współorganizatorem Klubu Pacjenta w Józefowie był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Józefowie. Spotkanie w ramach wolontariatu wspierał: Bartosz Polakowski.
Napisz komentarz
Komentarze