Kierowcy stracili cierpliwość i wołają o pomstę do nieba. – Mieszkam w Otwocku kilkadziesiąt lat, ale takich korków jak teraz jeszcze nie widziałem. Wszystko przez remonty dróg, które robione są w tym samym czasie. Nawet nie wiadomo którędy jechać, bo co krok, drogowcy zaskakują kierowców jakimiś nowymi utrudnieniami – skarżą się nasi Czytelnicy, którzy skontaktowali się z naszą redakcją.
Obecnie w centrum realizowanych jest kilka inwestycji. Czasową organizację ruchu została zatwierdzana przez Powiatowego Inżyniera Ruchu. Przypominamy, że od lutego jest modernizowana ul. Wawerska w Otwocku, gdzie na skrzyżowaniu ul. Wawerskiej i ul. Szkolnej budowane jest rondo. Kilka dni temu drogowcy zamknęli fragment ul. Powstańców Warszawy na wysokości ul. Orlej i ul. Armii Krajowej (przy poczcie). – W tym miejscu również powstanie rondo. Na razie przejezdne jest skrzyżowanie ul. Powstańców Warszawy i ul. Andriollego (przy banku). Prawdopodobnie w wakacje to się zmieni, bo tu drogowcy również przebudują skrzyżowanie – wyjaśnia w rozmowie z „Przeglądem” Marcin Kasprzak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.
Roczne opóźnienia kilku inwestycji
Przebudowę ul. Powstańców Warszawy i ul. Wawerskiej realizuje starostwo powiatowe, ale zadanie dofinansował otwocki samorząd. – Ta inwestycja miała być wykonana w ubiegłym roku, ale ze względu na skargę jednego z mieszkańców decyzja ZRID została uchylona i ponownie przeprocedowana. W rezultacie wyłonienie i wprowadzenie na budowę wykonawcy odbyło się z ponad rocznym opóźnieniem – tłumaczy Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. I podkreśla, że to bardzo duża inwestycja, która zakłada budowę jeszcze dwóch rond w centrum i roboty potrwają do końca września br.
Na termin realizacji przebudowy ul. Powstańców nałożyło się inne drogowe zadanie w centrum Otwocka, które miasto od dawna planowało. Chodzi o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Andriollego i ul. Hożej. – Przetargi na budowę tego ronda były ogłaszane kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich 2 lat, lecz bezskutecznie. Jesienią ub. roku wyłoniono wykonawcę – wyjaśnia prezydent. I dodaje, że firma zaplanowała roboty w połowie kwietnia, które mają zakończyć się do końca maja.
Budowa ronda na ul. Hożej zaskoczyła kierowców
Otwocki ratusz nie ostrzegł mieszkańców (kilka dni) przed rozpoczęciem budowy kolejnego ronda w centrum miasta – na skrzyżowaniu: ul. Andriollego i ul. Hożej. Urząd poinformował o utrudnieniach dopiero w dniu, kiedy wykonawca rozpoczął roboty, czyli w środę, 12 kwietnia. To zaskoczyło wielu kierowców, którzy utknęli w korkach i nie zawsze wiedzieli, gdzie mają jechać, by nie natknąć się na kolejne utrudnienia związane z robotami ul. Powstańców Warszawy i ul. Wawerskiej.
– Od kilku dni obowiązuje nowa organizacja ruchu w centrum miasta – informuje otwocki magistrat. – W pierwszym etapie prac wykonany zostanie chodnik na ul. Andriollego. Roboty są realizowane przy zawężeniu jezdni oraz wyłączeniu z ruchu pieszych fragmentu chodnika od przejścia do przejścia dla pieszych – informuje urząd. – Następnie, od strony ul. Karczewskiej zostanie wykonana połowa konstrukcji ronda wraz z chodnikami oraz przebudową infrastruktury przy zamknięciu ul. Hożej, oraz częściowym zamknięciu ul. Andriollego – wyjaśnia urząd miasta.
Najpierw chodnik, potem rondo
Na czas realizacji pierwszego i drugiego etapu ruch na ul. Andriollego jest kierowany wahadłowo za pomocą sygnalizacji świetlnej. – Jednocześnie zamknięta bez przejazdu jest ul. Hoża, na odcinku pomiędzy ul. Karczewską, a ul. Andriollego oraz pomiędzy ul. Armii Krajowej, a ul. Andriollego – informuje ratusz. I dodaje: – Odcinek ul. Hożej od ul. Armii Krajowej jest dwukierunkowy z uwagi na zamknięcie wlotu od ul. Andriollego – wyjaśniają urzędnicy. I dodaje, że przewidywany termin zakończenia robót to czerwiec 2023 r. Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Andriollego i ul. Hożej to koszt ponad 1 mln zł. Wykonawcą robót jest firma Tomiraf.
Centrum Otwocka najlepiej omijać szerokim łukiem m.in. ulicami: Karczewską, Batorego, Świderską, Staszica, Kołłątaja i Orlą (od strony bazaru i PKP Otwock).
Kolejne utrudnienia przy SP nr 12 i na ul. Warszawskiej
Przypominamy, że na ul. Andriollego na wysokości Szkoły Podstawowej nr 12 od dawna trwa inna inwestycja drogowa, która utrudnia życie, zwłaszcza kierowcom. – Remont ul. Andriollego na odcinku „od ronda do ronda” idzie sukcesywnie do przodu. Zakończono już roboty brukarskie, ale nie wykonano podbudowy i nawierzchni drogi, a powód jest dość prozaiczny – tłumaczy prezydent Otwocka. – Otóż na rynku występują czasowe braki materiałowe, większość firm dopiero uruchamia produkcję asfaltu po okresie zimowym – podkreśla prezydent miasta.
W poniedziałek, 17 kwietnia około godz. 23 urząd miasta poinformował, że we wtorek wykonawca rozpocznie dalsze prace przy "Dwunastce". – W tym czasie dojazd do szkoły od strony ul. Andriollego jest niemożliwy. Dlatego rodzice i uczniowie mogą korzystać z wejść do Sp nr 12 od: ul. Sportowej, osiedla Stadion i skweru Lennestadt – informuje otwocki ratusz. I dodaje, że na czas utrudnień przy szkole, miejskie autobusy linii M2 pojadą zmienioną trasą: ul. Poniatowskiego, ul. Filipowicza i ul. Andriollego.
Przypominamy, że na ul. Warszawskiej w Śródborowie również są prowadzone roboty drogowe. Starostwo planuje już rozpoczęcie przebudowy ul. Warszawskiej i ul. Jana Pawła II w kierunku Świdra.
Przy małpim gaju w dwóch kierunkach?
Prezydent Otwocka tłumaczy: – Rozumiem poirytowanie kierowców, bo przejechanie 1 kilometra w 20 minut może przyprawić o zawrót głowy. Na pewne rzeczy wpływu nie mamy, ale staramy się wprowadzić usprawnienia tam gdzie jest to możliwe – zapewnia Jarosław Margielski. W sprawie rozwiązań komunikacyjnych prezydent miasta skontaktował się ze starostą Krzysztofem Szczegielniakiem. – Zawnioskowałem o wprowadzenie ruchu w ul. Andriollego w dwóch kierunkach na odcinku ul. Orla - ul. Powstańców Warszawy, a także o zmianę częstotliwości świateł w ul. Batorego i ul. Filipowicza - zapewnia prezydent Jarosław Margielski. Starostwo rozpatruje wniosek miasta o to, aby na ul. Andriollego na wysokości małpiego gaju i sklepu Społem, ruch był w dwóch kierunkach (obecnie jest jednokierunkowy).
Napisz komentarz
Komentarze