Bojarów to jeden z najstarszych zabytków w Otwocku. Nieruchomość położona przy ulicy Kraszewskiego 87, została wpisana do rejestru zabytków. Osadę Bojarów założył u schyłku XIX wieku (1883 roku) Konstanty Moës Oskragiełło. – Bojarowo powstało na terenie zakupionym parcelowanego folwarku Anielin hrabiego Zygmunta Kurtza, z którego części Michał Elwiro Andriolli utworzył dwa lata wcześniej sąsiednią osadę Brzegi, wznosząc na niej kilkanaście budynków na wynajem, co zapoczątkowało rozwój Otwocka, jako osady wypoczynkowej – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie.
Okazały murowany budynek, który powstał niedaleko rzeki Świder we wsi Bojarów (potem przyłączono ją do Otwocka) zdecydowanie wyróżniał się na tle drewnianych budynków w stylu świdermajer. Dwór był nowoczesny, odznaczał się wartością artystyczną (miał wieżę i spiczasty dach). Obiekt charakteryzował się prostą i zmonumentalizowaną formą na wzór siedziby ziemiańskiej (miał dobre proporcje i malowniczą formę).
Leczono tu migreny, reumatyzm i katar
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że Konstanty Oskragiełło uruchomił w Bojarowie, jeszcze przed powstaniem pierwszych sanatoriów w Otwocku, Leczniczy Zakład Termopatyczny. Leczono tu osoby m.in. z migreny, spazmów, bólów reumatycznych i przewlekłego kataru (drewniane budynki sanatoryjne z tamtego okresu nie przetrwały).
Po II wojnie światowej na terenie zakładu założono szkołę rzemiosł artystycznych, która została zamknięta w 1990 roku (obok dworku można zobaczyć powojenne pawilony). W lutym 2014 roku dużą część budynku strawił pożar. Obecnie dwór jest dosłownie ruiną. A jednak w tych ruinach, ktoś dostrzegł dawny blask i uznał, że warto go odbudować.
Nieruchomość wpadła w oko Grupie Arche
Dwór Bojarów wpadł w oko Władysławowi Grochowskiemu, polskiemu przedsiębiorcy, prezesowi Grupy Arche. Niedawno spółka kupiła za około 3 mln zł nieruchomość o powierzchni ok. 2,5 hektara, gdzie mieści się zrujnowany, zabytkowy Dwór Bojarów w Otwocku.
„Przegląd Otwocki” skontaktował się z inwestorem i zapytał m.in. o to, dlaczego wybrano akurat otwocki zabytek i jakie prezes ma plany wobec zrujnowanego obiektu. – Grupa Arche jest firmą specjalizującą się w renowacji zabytków i przywracania im nowego życia. O działalności i jakości działania firmy świadczy nasze bogate portfolio inwestycji, które zostały odrestaurowane z pełnym poszanowaniem historii i otoczenia przy uwzględnieniu centro twórczego charakteru dla lokalnych społeczności – mówi Anna Baszyńska-Mateńko, Pełnomocniczka Zarządu ds. Inwestycji Senioralnych Grupy Arche. Spółka ma na koncie takie inwestycje jak Dwór Uphagena w Gdańsku, Cukrownię Żnin, Zamek Janów Podlaski czy Pałac Łochów. Teraz bierze się za kolejną rewitalizację.
Osiedle w zakolu Świdra?
– Dwór Bojarów zainteresował naszą firmę ze względu na bogatą historię obiektu założyciela Konstantego Moes-Oskragiełło oraz znakomitą lokalizację w zakolu rzeki Świder – wyjaśnia Anna Baszyńska-Mateńko. – Arche planuje wdrożyć nowy produkt rynkowy oparty na budowie osiedli z mieszkaniami dla seniorów, a Otwock, ze swoją tradycją leczniczą, jest w sposób naturalny predysponowany do takiej funkcji. Przed dokonaniem zakupu obiekt został rozpoznany pod względem historycznym, jak również przyrodniczym, poprzez analizę dostępnej dokumentacji oraz wizji w terenie – podkreśla pełnomocniczka zarządu.
Czy uda się odbudować zrujnowany dwór?
– Budynek ulegał degradacji architektonicznej od wielu lat. W 2014 roku i 2022 roku wybuchł tam pożar, który zniszczył zabytek, ale jednak nie miało to istotnego wpływu na zabytkową wartość dworu – podkreśla Anna Baszyńska-Mateńko. I wyjaśnia, że zniszczeniu uległy elementy uprzednio już zdegradowane. – Ze względu na fakt, że Dwór w Bojarowie jest wpisany do rejestru zabytków, obiekt będzie odbudowany zgodnie z dokumentacją uzgodnioną przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków według technologii stosowanej przy odbudowie zdegradowanej substancji historycznej – zaznacza pełnomocniczka zarządu Grupy Arche.
Hotel czy inny podobny obiekt?
Grupa Arche zakłada realizację inwestycji, która będzie również dostępna dla mieszkańców Otwocka. – Stworzyliśmy program „Arche Pokolenia", który zakłada budowę wielofunkcyjnych obiektów z mieszkaniami dla seniorów, ale także dla młodszych osób. Zależy nam na zrównoważonym rozwoju społecznym polegającym na łączeniu w jednej przestrzeni osób o różnych potrzebach funkcjonalno-społecznych – tłumaczy Anna Baszyńska-Mateńko. – Chcemy przełamać granice między młodymi i starszymi osobami, chorymi i zdrowymi osobami. W Dworze Bojarów planowana jest lokalizacja restauracji/kawiarni wraz z salami do integracji międzypokoleniowej. Na terenie pojawią się elementy zagospodarowania nawiązujące do tradycji uzdrowiska, w tym tężnia, jarchata (budynek przeznaczony do kąpieli słonecznych – przyp. red.) i ogród owocowo-warzywny – dodaje pełnomocniczka zarządu Grupy Arche.
Napisz komentarz
Komentarze