Gmina przez dwa lata zmagała się ze skomplikowaną procedurą. – W 2020 roku samorząd pozyskał od Lasów Państwowych działkę, która była niezbędna do tego, aby zrealizować inwestycję – podkreśla Witold Kwiatkowski, wójt gminy Celestynów. Powstał także Program Funkcjonalno-Użytkowy i w lipcu 2021 roku zawarto umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej (wydatek około 300 tys. zł).
Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz z budżetu Województwa Mazowieckiego, gmina Celestynów przeznaczyła prawie 19 mln zł na powiększenie i modernizację szkoły. – Pozwolenie na rozbudowę szkoły uzyskano pod koniec października 2022 roku. Natomiast w lutym br. władze Celestynowa podpisały umowę ze spółką Arcus Technologie z Celestynowa – podkreśla Michał Niemiec z Urzędu Gminy Celestynów.
Co zmieni się po rozbudowie?
Ta inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnącą liczbę dzieci korzystających z obecnego obiektu oraz na potrzebę dostosowania go do obecnych standardów. Urząd gminy zdradza szczegóły: – Rozbudowa obejmie skrzydło północne budynku szkoły, w którym na parterze i piętrze znajdą się nowe pomieszczenia, takie jak świetlica z zapleczem, stołówka, biblioteka z czytelnią, sale zajęciowe, gabinety specjalistów, węzły sanitarne oraz pomieszczenia administracyjne. Nowa część szkoły będzie posiadała dwie kondygnacje nadziemne, a powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 3000 m2 – tłumaczy urząd. – W ramach rozbudowy szkoła zyska 5 oddziałów przedszkolnych, 2 oddziały dla 6-latków (zerówka), świetlicę dla klas 0-3, a także 8 sal dydaktycznych, salę ruchową, salę sensoryczną, kuchnię ze stołówką, bibliotekę, szatnię, sklepik szkolny oraz pomieszczenia administracyjne – wylicza urząd gminy. I podkreśla, żę dzięki dźwigowi osobowemu niepełnosprawni będą mieli swobodny dostęp do całego budynku.
Będzie nowy plac zabaw i ławki
Nie tylko wewnątrz szkoły, ale także na jej terenie zostaną zrealizowane inwestycje. W ramach realizacji drugiego etapu planowane są m.in. plac zabaw, ławki, pojemnik na odpady, wiaty na rowery oraz oświetlenie terenu.
– Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi uczęszcza około 450 dzieci – podkreślają władze Celestynowa. Prace remontowe użytkowanego budynku szkoły będą prowadzone w okresie wakacyjnym. Natomiast roboty, które będą realizowane podczas roku szkolnego mają być prowadzone w miarę możliwości, tak aby nie zakłócić edukacji. Urząd zaznacza, że nie przewiduje przerwy w funkcjonowaniu placówki. Planowany termin zakończenia umowy to koniec sierpnia 2024 roku.
Nowa i rozbudowana Szkoła Podstawowa w Starej Wsi to inwestycja, która z pewnością poprawi jakość edukacji i zwiększy komfort nauki dla wszystkich uczniów.
Wmurowanie kamienia węgielnego
W środę, 19 kwietnia odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę placówki edukacyjnej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, parlamentarnych, samorządowych, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie.
– Uroczystość rozpoczął program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków oraz uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi – informuje urząd. I dodaje, że kolejnym punktem uroczystości było odczytanie aktu erekcyjnego, jego podpisanie, a tuż przed wmurowaniem kamienia, proboszcz z celestynowskiej parafii poświęcił placu budowy.
– Na zakończenie uroczystości przygotowano kapsułę czasu, do której włożono: podpisany akt erekcyjny, egzemplarze Miesięcznika Samorządowego Celestynka m.in. z artykułem dotyczącym podpisania umowy na rozbudowę szkoły, pins z herbem gminy oraz pendrivy z materiałami zdjęciowymi i filmowymi z przesłaniem dla potomnych przygotowane przez uczniów, pracowników szkoły i rodziców – wylicza urząd. I dodaje, że do kapsuły włożono także listy uczniów, pamiątkowe fotografie oraz pamiątkowy medal z wizerunkiem Jerzego Strzałkowskiego – Polskiego Dziecka Syberyjskiego.
Napisz komentarz
Komentarze