W ostatnich latach wiele samorządów w Polsce planuje otwarcie lub budowę nowych żłobków. Jednym z takich miast jest Karczew, gdzie po dwóch latach formalności udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik i kilka dni temu zakończył się przetarg na budowę żłobka miejskiego.
Drzewa do wycinki?
Nowy żłobek ma powstać na sporej działce, gdzie obecnie funkcjonuje przedszkole Tęczowa Kraina, a niedaleko jest także Szkoła Podstawowa nr 2 wraz z zapleczem sportowym. Nowa placówka powstanie z tyłu przedszkola, gdzie rośnie około 100 drzew takich jak sosna i brzoza. Dlatego bryła żłobka będzie zawierała m.in. drewniane i leśne elementy lub akcenty, co połączy tradycyjne style architektoniczne z nowoczesnymi trendami w budownictwie. – Bryła budynku będzie wyeksponowana dzięki estetycznemu oświetleniu zewnętrznemu, które subtelnie podkreśli jej prostotę – wyjaśnia Michał Rudzki, burmistrz gminy Karczew.
W żłobku opiekę znajdzie niemal 100 dzieci w wieku do 3 lat. Placówka będzie parterowa, a jego powierzchnia użytkowa to ok. 500 m kw., gdzie powstaną trzy oddziały. Moduł oddziałowy będzie złożony z jednej sali zajęć oraz wspólnego sanitariatu dla dwóch sal. Natomiast szatnia dla wszystkich dzieci znajdzie się przy głównym wejściu do budynku. W budynku będą drzwi bezprogowe, a wejście główne będzie miało zadaszenie. Oprócz oddziałów dla dzieci w placówce znajdą się pomieszczenia administracyjno-socjalne, gospodarcze i technologiczne. Natomiast blok żywieniowy wydawania posiłków będzie zaprojektowany w oparciu o projektowaną kuchnię cateringową.
Nowa technologia i fotowoltaika
Żłobek będzie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Budynek zostanie wybudowany w technologii, w której dotąd nie powstawały placówki oświatowe w powiecie otwockim – podkreśla burmistrz. I tłumaczy, że nowa placówka będzie energooszczędna dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanej z gotowych konstrukcji drewnianych, obudowanych w taki sposób, że od zewnątrz nie będzie różnił się od tych wykonanych w tradycyjnej technologii. Poza tym na dachu zostanie zamontowana także instalacja fotowoltaiczna. Przy żłobku będą także miejsca parkingowe, utwardzone dojścia do budynku, a także zostanie wykonany zjazd z ul. Słowackiego.
Czterech chętnych na realizację inwestycji
– Na tę inwestycję karczewski samorząd otrzymał dotację w wysokości 4,1 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych – podkreśla burmistrz Rudzki. Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg na budowę żłobka miejskiego w Karczewie. Oferty złożyły cztery przedsiębiorstwa z Warszawy (dwa) oraz Żanęcina i Gdańska. Najniższe oferty przedstawiło konsorcjum z Gdańska (ok. 5 mln zł) i firma z Żanęcina (ok. 5,2 mln zł).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach w Polsce rośnie zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach, co skłania samorządy do budowy nowych placówek. Dzięki temu rodzice mają większy wybór i łatwiej mogą znaleźć żłobek, który spełni ich oczekiwania. Jednocześnie, budowa żłobków to ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki nad najmłodszymi dziećmi i wspierania rodziców w łączeniu pracy zawodowej z wychowaniem dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze