W malowniczej miejscowości Kołbiel na Mazowszu znajduje się jedna z najstarszych parafii w regionie - Parafia pw. Świętej Trójcy. Założona w średniowieczu, niedawno obchodziła swoje 600-lecie istnienia. Współcześnie, historia tego miejsca to bogata opowieść o duchowej i kulturowej spuściźnie tego regionu Polski.
Pierwsza historyczna wzmianka o Kołbieli pochodzi z 1407 roku, kiedy to ród Kolibielskich herbu Jasieńczyk założył na tym terenie kościół. Parafia została ustanowiona w 1422 roku, a dzięki aktowi erekcyjnemu uzyskała rozległy zasięg. W XVI wieku z parafii wydzielono parafię Glinianka, a w okresie międzywojennym – parafię Celestynów.
Kołbiel, leżąc na historycznym szlaku z Czerska do Liwu, kształtowała się na przestrzeni wieków. Otrzymała prawa miejskie w 1532 roku za czasów Zygmunta I, a w 1869 roku carski rząd pozbawił ją tych praw. Na przestrzeni lat, miejscowość ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego, powstania kościuszkowskiego i wojen napoleońskich. Około 1900 roku Kołbiel była w przeważającej mierze wsią żydowską posiadającą 49 prywatnych sklepów i dziesiątki warsztatów rzemieślniczych i usługowych.
W malowniczych okolicach Kołbieli, mieszkańcy z wielkim oddaniem przekazali swoje ziemie na budowę drewnianego kościoła, którego historia sięga aż 1407 roku. Stojący obok niego, wzniesiony w latach 1895-1901, neogotycki kościół parafialny jest wyjątkowy – murowany i kryty blachą miedzianą, powstał z inicjatywy wiernych oraz dzięki wysiłkom Maurycego Zamoyskiego, opiekuna parafii, oraz proboszcza Jana Wasilewskiego. W 1903 roku, świątynia została konsekrowana przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza, sufragana warszawskiego. Kościół w Kołbieli, o imponującej 50-metrowej wieży, wykonanej w formie krzyża, kryje w sobie niezwykłe dzwony o imionach Józef, Maryja i Antoni-Franciszek-Wojciech, które od lat przywołują wiernych na modlitwę.
Wnętrze kościoła w Kołbieli przyciąga uwagę majestatycznymi filarami, które dzielą przestrzeń na trzy nawy. Na szczególną uwagę zasługują bogato zdobione ołtarze, takie jak barokowy ołtarz główny Świętej Trójcy z XVII wieku z obrazami z tego okresu, czy boczne drewniane ołtarze renesansowe, w tym m.in. Św. Józefa z XIX wieku. W świątyni znajdują się także inne skarby, jak kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z ołtarzem neogotyckim, barokowa złocona chrzcielnica z XVIII wieku z figurą Św. Jana Chrzciciela, ambona z figurami Ewangelistów, pięć konfesjonałów, ołtarz soborowy i ambonka czy XVI-wieczna monstrancja. Natomiast kościelne organy posiadają 20 głosów (w 2011 roku został przeprowadzony kapitalny remont).
Parafia pamięta również o swojej historii, dbając o drewnianą plebanię z końca XIX wieku (druga, murowana jest z 2016 roku) oraz cmentarz założony w 1850 roku. Historia parafii pw. Świętej Trójcy w Kołbieli to nie tylko zapis religijnych tradycji, ale także obraz zmian kulturowych i społecznych.
Napisz komentarz
Komentarze