Hulajnogi elektryczne są popularnym środkiem transportu, zwłaszcza w miastach. Są łatwe w obsłudze, wygodne i ekologiczne, a do tego pomagają uniknąć korków i dojechać szybciej do celu. Hulajnogi elektryczne już na stałe zagościły w miejskim krajobrazie. Jeśli planujemy z nich korzystać, warto pamiętać, że od dawna w Polsce nie obowiązuje „wolna amerykanka" i należy przestrzegać przepisów.
– Przede wszystkim, należy pamiętać o dopuszczalnej prędkości, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, wynoszącej 20 km/h. Trzeba jednak dostosować ją do warunków panujących na drodze, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T – wyjaśnia podinsp. Joanna Węgrzyniak, oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji Praga Południe. I zaznacza, że dla dzieci do 10 roku życia obowiązuje zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze. Wyjątkiem jest jednak w strefie zamieszkania – dziecko może korzystać z hulajnogi, ale tylko pod opieką osoby dorosłej.
Podczas jazdy należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a w przypadku ich braku – z jezdni, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, wtedy dopiero należy jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych. Przy tym należy zawsze pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i dostosowaniu prędkości do ich prędkości.
Wszystkie te przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i uniknięcie wypadków. Warto więc przed pierwszą jazdą na hulajnodze elektrycznej zapoznać się z tymi zasadami i przestrzegać ich w praktyce, aby móc bezpiecznie i legalnie poruszać się po mieście na tym środku transportu.
Za nieprawidłowe parkowanie hulajnogi grozi kara w wysokości 100 złotych. Nie wolno jej zostawiać na środku chodnika, ścieżki rowerowej lub jezdni, ponieważ może to utrudniać ruch. W przypadku braku wyznaczonego miejsca, możemy zaparkować ją równolegle do najbliższej zewnętrznej krawędzi chodnika, pozostawiając 1,5-metrowy przejazd dla pieszych.
Za przekroczenie prędkości na hulajnodze grożą takie same mandaty, jak w przypadku kierowców samochodów, tj.
- Przekroczenie prędkości do 10 km/h - 50 zł
- Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h - 100 zł
- Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h - 200 zł
- Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h - 300 zł
- Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h - 400 zł
- Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - 800 zł
- Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - 1000 zł
Ponadto należy pamiętać, że na przejściu dla pieszych, tak jak na rowerze – należy zejść z hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją na druga stronę ulicy. W innym wypadku grozi nam mandat wysokości 100 zł. Ponadto obowiązują nas znaki zakazu zatrzymywania się i postoju.
Tego NIE WOLNO robić:
– Zabrania się kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
– przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
– ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
– jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.
Napisz komentarz
Komentarze