Karczew od ponad dwóch lat przygotowuje się do rewitalizacji centrum miasta. Ostatecznie udało się znaleźć wykonawcę projektu rewitalizacji Rynku Zygmunta Starego, co wywołało ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Nowa koncepcja przewiduje całkowitą transformację serca miasta, które uwzględnia wiele zmian, mających na celu przekształcenie rynku w zieloną oazę z miejscami rekreacyjnymi, sceną plenerową, ogrodem i miejscami parkingowymi - powierzchnia użytkowa to około 1,8 hektara.
Podczas opracowywania projektu, uwzględniono zalecenia konserwatora zabytków, ponieważ układ urbanistyczny Karczewa został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków na wniosek samych mieszkańców. Z tego powodu nie będzie możliwe dokonanie zmiany układu Rynku Zygmunta Starego. Niemniej jednak wiele się zmieni na placu przed remizą strażacką oraz w jego okolicy.
Parking i scena plenerowa
Po konsultacjach społecznych, które przeprowadził urząd, okazało się, że większość mieszkańców oczekuje, aby teren zamienił się w zieloną oazę z alejami i miejscami do odpoczynku. Z kolei przedsiębiorcy zasugerowali, że parking powinien pełnić dwie funkcje. – W zimie parking miałby więcej miejsc postojowych, ale wiosną i latem miałby mniejszą powierzchnię, z uwagi na organizowane m.in. wydarzenia plenerowe – tłumaczy w rozmowie z „Przeglądem” Michał Rudzki, burmistrz gminy Karczew. Planuje się również, że parking będzie otoczony zielenią.
Wielu seniorów uczestniczących w konsultacjach chcieli, aby rewitalizacja terenu uwzględniała przestrzeń rekreacyjno-kulturalną, gdzie będą ławeczki, scena plenerowa, a także wodotryski.
Na skwerze zakwitną róże
Koncepcja przewiduje wiele zmian, w tym zaprojektowanie strefy parkowania dla samochodów osobowych oraz strefy rekreacyjnej, rewitalizację istniejącej zieleni, wprowadzenie nowych nasadzeń, w tym drzew, krzewów ozdobnych oraz klombów, a także oświetlenia parkowego wraz z oświetleniem ulicznym. Jednym z obszarów, których zmiany będą szczególnie widoczne, jest plac przed remizą oraz okolice skweru im. Wandy Bromińskiej. Na tym skwerze, gdzie niegdyś mieścił się targ miejski z dużą pompą wody, pojawi się replika pompy wraz z małym ogrodem róż. Bromińska pragnęła, aby na karczewskim rynku, w smutnej rzeczywistości lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kwitły róże, które miały ożywiać okolicę.
Dużo roślinności i szalet
W nowej przestrzeni znajdą się ławki pod pergolą, siłownia plenerowa, herbaciarnia z tarasem, ławki, stojaki na rowery. Burmistrz Rudzki zaznacza, że zagospodarowanie terenu będzie również uwzględniać potrzeby dzieci. – Za remizą powstanie plac zabaw z nowoczesnymi, ale także tradycyjnymi instalacjami do zabawy, takimi jak huśtawki. W ramach rewitalizacji placu przy remizie zaplanowano zachowanie obecnego drzewostanu oraz wprowadzenie nowych nasadzeń, rabat oraz krzewów ozdobnych, aby stworzyć dużą ilość roślinności – tłumaczy burmistrz. I dodaje, że w nowej przestrzeni znajdzie się również miejski szalet.
Herbaciarnia i ławki pod pergolą
Główna alejka będzie łączyć herbaciarnię i plac zabaw. Przy głównej alejce zaprojektowano dwie pergole z miejscami do siedzenia obsadzone szumiącymi trawami – latem będzie można tu odpocząć od zgiełku miasta.
W ramach rewitalizacji rynku zostanie zlikwidowany wjazd z ul. Warszawskiej na deptak przy budynku mieszkalnym. Poza tym zostanie przebudowana kanalizacja deszczowa, która będzie związana z przesunięciem drogi oraz reprofilowaniem terenu.
Strefa pomnika Orła Białego?
Koncepcja rewitalizacji rynku przewiduje także, zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika Orła Białego, który znajduje się w centrum miasta. Aby podkreślić jego powagę i wpisać go w nową kompozycję urbanistyczną, zaproponowano pozostawienie pomnika w obecnym miejscu, ale obrócenie go o 90 stopni w kierunku budynku usługowego. Dodatkowo, przed pomnikiem zaprojektowano przedpole, które wyeksponuje obelisk (będzie on podświetlony tak, jak do tej pory). Utworzenie placu przed pomnikiem umożliwi organizowanie w tym miejscu uroczystości bez konieczności zamykania fragmentu głównej drogi (ul. Warszawska) przebiegającej przez Karczew.
Jaki będzie koszt rewitalizacji rynku w centrum Karczewa?
Od ponad dwóch lat miasto przygotowuje się do realizacji tego projektu, a choć już wiadomo, co dokładnie się tam zmieni, to wciąż nie znamy kwoty, jaką trzeba na to przeznaczyć. Mimo to karczewski samorząd zapowiedział, że będzie starał się o dofinansowanie inwestycji, aby centrum stało się wizytówką gminy.
Napisz komentarz
Komentarze