Otwock może poszczycić się długą historią w dziedzinie edukacji medycznej. Od lat 60. XX wieku, placówka szkolnictwa medycznego odgrywała ważną rolę w przygotowaniu wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Historia szkoły medycznej w Otwocku rozpoczyna się w roku 1960, kiedy to powstało Państwowe Liceum Pielęgniarstwa.
Wówczas szkoła mieściła w dawnym pensjonacie A. Gurewicza przy ul. Armii Radzieckiej w Otwocku na terenie byłego Wojskowego Szpitala Lotniczego. Liceum istniało przez osiem lat, do roku 1968, kiedy to zostało przekształcone w Liceum Medyczne Pielęgniarstwa, rozszerzając tym samym swoją ofertę edukacyjną.
W roku 1972, kiedy to powstał Zespół Szkół Medycznych. Była to wielopoziomowa placówka, która obejmowała zarówno liceum medyczne, jak i studium zawodowe. Zespół ten funkcjonował przez 20 lat. W 1994 roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Andriollego 90 w Otwocku – Anielinie, gdzie znajduje się do dzisiaj. Przez kilka dekad placówka przekształcała się kilkukrotnie, aż do 2020 roku. Wtedy Medyczna Szkoła Policealna w Otwocku przyjęła obecną nazwę, kontynuując misję przygotowywania wykwalifikowanego personelu medycznego.
Ważny dzień w historii szkoły
Jednak najważniejszym momentem w historii szkoły jest obecny rok. W piątek, 11 maja, placówka została uhonorowana nadaniem imienia Hanny Chrzanowskiej, wybitnej pielęgniarki i niezwykle znaczącej postaci dla polskiej służby zdrowia. Hanna Chrzanowska poświęciła swoje życie na rzecz innych. Przyjęcie jej imienia to nie tylko hołd dla tej wybitnej postaci, ale także podkreślenie wartości, którymi kieruje się Medyczna Szkoła Policealna w Otwocku.
W piątek, 11 maja na terenie „Medyka” odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Podczas mszy polowej nastąpiło poświęcenie sztandaru szkoły – przewodniczył jej biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.
W uroczystości uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm: Bożena Żelazowska, Kinga Gajewska, a także Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, dr Tadeusz Wadas, prezes Małopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krzysztof Szczegielniak, starosta otwocki, Jarosław Margielski, prezydent Otwocka oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, szkół, nadleśnictwa, służb mundurowych, a także mieszkańcy, studenci i pracownicy „Medyka”.
Poświęcony sztandar i rajd śladem Chrzanowskiej
Uroczystość została uświetniona wystąpieniami zaproszonych gości oraz występem Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa" AWF. Po oficjalnych ceremoniach na terenie szkoły i wyprowadzeniu sztandaru, dyrektor Karol Małolepszy zaprosił gości do budynku szkoły, gdzie odbyła się prezentacja wystawy poświęconej Annie Chrzanowskiej, szkolne pracownie w towarzystwie nauczycieli, a także poczęstunek. Uroczystość zakończyła się koncertem, który odbył się w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Natomiast w niedzielę, 14 maja odbył się I Rajd Pieszy Śladem Hanny Chrzanowskiej. Grupa pasjonatów razem z przedstawicielami szkoły, postanowiła uczcić pamięć Chrzanowskiej, przemierzając trasę od kościoła w Wiązownie, gdzie została ochrzczona, do otwockiego „Medyka", którego jest patronką. Trasa rajdu liczyła około 13,5 km. Po zakończonym rajdzie „Medyk" zapewnił wszystkim uczestnikom pyszną pomidorówkę oraz przygotował ognisko z kiełbaskami. Wydarzenie było współorganizowane przez stowarzyszenie Nasz Wspólny Dom, a odpowiedzialnym za trasę i jej zabezpieczenie był prezes NWD, Tomasz Celiński.
W „Medyku” zdobędziesz zawód przyszłości
Dzięki swojej bogatej historii i dążeniu do doskonałości w kształceniu personelu Medyczna Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Otwocku jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym w regionie. Placówka szkoli przyszłe pokolenia pielęgniarek oraz innych pracowników medycznych.
W „Medyku” można kształcić się w zawodach przyszłości, takich jak: asystentka stomatologiczna, asystent osób niepełnosprawnych, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa, opiekun medyczny, opiekun osób starszych, opiekun w domu pomocy społecznej, podolog, technik administracji, technik archiwista, technik BHP, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik elektroradiologii, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik sterylizacji medycznej, technik usług kosmetycznych, technik usług pocztowych i finansowych oraz terapeuta zajęciowy.
Napisz komentarz
Komentarze