Piknik Forteczny na Dąbrowieckiej Górze w gminie Celestynów to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników historii, militariów i wszystkich, którzy chcą odkrywać tajemnice minionych epok. To znakomita okazja do poznania historii i spędzenia czasu w fascynujący sposób, nie tylko dla pasjonatów militariów, ale dla każdego, kto chce wzbogacić swoją wiedzę o przeszłości i uczestniczyć w niezwykłym pikniku kulturalno-historycznym.
W tym roku odbędzie się już 16. edycja pikniku. We wtorek, 15 sierpnia na Dąbrowieckiej Górze, w gminie Celestynów, czekać będzie wiele atrakcji. Uczestnicy będą mogli m.in. zwiedzać wyremontowane i wyposażone wnętrza schronów Regelbau 120a i 514, zapory przeciwpancerne, a także podziwiać unikatowe zabytkowe pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej i Zimnej Wojny. Podczas pikniku będzie też strzelnica ASG i Paintball, a także rekonstruktorzy w mundurach różnych formacji Wojska Polskiego. To prawdziwa podróż w czasie, która pozwoli poczuć atmosferę minionych epok.
Nie zabraknie także wystaw prywatnych kolekcjonerów i muzeów z regionu, prezentujących rzadkie eksponaty związane z historią wojskowości. Od zabytkowych pojazdów po broń i wyposażenie, to prawdziwy raj dla pasjonatów. – Tegoroczna edycja będzie szczególnie interesująca, gdyż po raz pierwszy na pikniku poza kuchnią polową pojawi się piec chlebowy – podkreśla Hubert Trzepałka, organizator pikniku. – Podczas pikniku zaprezentujemy także wyremontowany obrotowy pomost kopuły obserwatora artylerii, który od 10 lat mozolnie odtwarzamy. Podest został już zamontowany i obraca się – dodaje.
Na gości czeka nie tylko możliwość zobaczenia efektów pracy organizatorów, ale także szansa na poznanie fascynujących detali związanych z funkcjonowaniem i zastosowaniem tej niezwykłej konstrukcji. – Zachęcamy wszystkich miłośników militariów oraz historii do odwiedzenia naszego stanowiska i doświadczenia prawdziwej podróży w czasie. Zamontowaliśmy również unikatowy, jedyny w Polsce, działający mechanizm przeciwwagi peryskopu, komutator, siedziska obserwatora głównego i pomocniczego. Ponadto przygotowaliśmy optykę boczną oraz atrapę optyki głównej – która jest wysuwana przez strop kopuły i obraca się wraz z podestem – wyjaśnia Hubert Trzepałka.
Natomiast o godz. 15.30 zaplanowano godzinny, na żywo, podcast Wojenne Historie z udziałem Norberta Bączyka i Kamila Kawalca. W tym szczególnym dniu gośćmi programu będą żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z czasów walk na Wiśle na terenie powiatu otwockiego oraz o zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 roku.
Napisz komentarz
Komentarze