W miejscu pomiędzy otwockim ratuszem a dawnym pensjonatem Gurewicza w Otwocku można podziwiać pomnik „Biało-Czerwonej Iskry". Pomnik nie tylko upamiętnia dwóch majorów pilotów Tomasza Pajórka i Mariusza Oliwę, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Otwocku w 1998 roku. Ci doświadczeni piloci 11 listopada 1998 roku wystartowali samolotem „Iskra" z lotniska w Mińsku Mazowieckim. Ich misją było zbadanie warunków pogodowych na potrzeby defilady powietrznej nad Warszawą z okazji Święta Niepodległości. Niestety, tego dnia panowały bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, co doprowadziło do tragicznego zdarzenia. Samolot podczas lotu uległ oblodzeniu i rozbił się około 150 metrów od zabudowań, w lesie w rejonie Otwocka-Śródborów. Biało-czerwony pomnik stanowi ważne miejsce pamięci, które upamiętnia poświęcenie i służbę obu pilotów oraz przypomina o ich tragicznej śmierci.
Samolot wrócił do Otwocka
Realizacja projektu związanego z pomnikiem trwała kilka lat. Finalnie samolot Iskry stanął rok temu na górce przy ul. Armii Krajowej obok otwockiego magistratu. Było to możliwe dzięki determinacji mieszkańca Józefowa Filipa Idzikowskiego, autora patriotycznego projektu „Niebo bez granic”. Jego pomysł polegał na stworzeniu pomnika „Iskry”, który z jednej strony upamiętniał dwóch pilotów, a z drugiej przywracał dawny symbol „samolotu” w Otwocku. Ta inicjatywa spodobała się również Jarosławowi Margielskiemu, prezydentowi Otwocka oraz Radzie Miasta Otwocka. Rok temu Ministerstwo Obrony Narodowej pozytywnie rozpatrzyło wniosek złożony przez otwocki ratusz dotyczący przekazania samolotu szkolno-treningowego z zasobów Wojska Polskiego - o inicjatywie pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.
Pomnik, jego położenie i wygląd wciąż budzą emocje wśród mieszkańców. Jedni są zdania, że powinno to być miejsce, gdzie kiedyś stał myśliwiec Lim-6, inni zaś są przekonani, że pomnik powinien zostać umieszczony w okolicach katastrofy w Śródborowie. Ostatecznie jednak radni z Otwocka podjęli decyzję, że „Iskra” zostanie postawiona przy ul. Armii Krajowej obok urzędu, i tak się właśnie stało. Zagospodarowano teren, ustawiono ławeczki, wykonano biało-czerwone płyty w kształcie szachownicy oraz podświetlono pomnik. Kilka dni temu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika.
Uroczyste odsłonięcie
We wtorek, 15 sierpnia uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej i Świętem Wojska Polskiego rozpoczęły się właśnie przed pomnikiem biało-czerwonej Iskry. Tego dnia nastąpiło uroczyste i oficjalne odsłonięcie pomnika. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele Wojska Polskiego, żołnierze, a także członkowie rodzin zmarłych pilotów. Po oficjalnych przemówieniach proboszcz parafii pw. Św. Wincentego a Paulo poświęcił pomnik. Potem złożono kwiaty m.in. wieniec od społeczeństwa i lotników, który ufundował lokalny przedsiębiorca, został złożony przed pomnikiem przez gen. pilota Stefana Rutkowskiego, a także Filipa Idzikowskiego i otwocki klub motocyklowy MC Zryw Poland.
Noc Wolności w parku
Następnie ceremonia przeniosła się do parku miejskiego, gdzie po odprawionej mszy świętej związaną z obchodzonym w tym dniu świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, miała miejsce oficjalna część Nocy Wolności. Podczas tego wydarzenia na mieszkańców czekało wiele atrakcji: koncert Otwockiej Orkiestry Dętej, rodzinna Gra Terenowa o nazwie „Bolszewika goń!", strefa artystyczna, wystawa historyczna, wojskowa grochówka, a także występy zespołów Ferajna z Hoovera i Waves Band. Na zakończenie Nocy Wolności, odbył się również koncert gwiazd polskiej sceny muzycznej: zespołu Raz Dwa Trzy oraz Kamila Bednarka. – Ten szczególny dzień zakończył się spektakularnym pokazem fajerwerków! – podkreśla urząd miasta, które było organizatorem Nocy Wolności.
Napisz komentarz
Komentarze