Wieża wiertnicza, która stanęła w październiku ub. r.. na dawnym parkingu na rogu ul. Andriollego i ul. Pułaskiego w Otwocku (obok parku miejskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 12), od kilku tygodni pracuje praktycznie bez przerwy. I kilka dni temu dotarła do wód geotermalnych pod miastem (pierwotnie finał miał nastąpić w grudniu 2023 roku).
Przygotowania do zrzutu gorącej wody
Dziś (piątek, 19 stycznia) rozpoczęły się przygotowania do pierwszego zrzutu wody geotermalnej, wydobywanej z głębokości 1650 metrów. Pomiędzy wieżą wiertniczą a specjalnie wybudowanym basenem zamontowano rurę, którą woda popłynie z ziemi na powierzchnię do basenu obok wieży. Dzisiaj w nocy rozpocznie się proces pompowania gorących źródeł. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że temperatura wody przekracza 40 stopni Celsjusza. Woda ta trafi do basenu, usytuowanego obok wieży wiertniczej i podczas mrozu zacznie intensywnie parować. Dlatego nad miastem uniesie się specyficzny i nieprzyjemny zapach siarki. Woda zrzutowa będzie na bieżąco wywożona.
Zgodnie z analizą Państwowego Instytutu Geologicznego, na głębokości 1650 metrów władze Otwocka, spodziewają się natrafić na znaczne zasoby wód geotermalnych o wysokiej jakości i przewidywanej temperaturze od 40 do 45 stopni Celsjusza. Woda ma być badana pod kątem mineralizacji i temperatury.
Dlaczego odwiert ruszył koło parku?
Wielu mieszkańców pyta, dlaczego odwiert geotermalny zrobiono akurat na terenie dawnej zieleni miejskiej. – Dopiero gdy stanęła tu wieża wiertnicza i plac budowy został urządzony, można zobaczyć wielkość tej inwestycji, która jest realizowana na działce o powierzchni 1 hektara – wyjaśnia prezydent Otwocka. – Obok wieży wiertniczej musiał zostać zrobiony ogromny basen na wodę zrzutową, więc pierwsza woda, która zostanie wydobyta z głębi ziemi, trafi właśnie do tego basenu. Jeśli w grudniu będzie unosić się tu łuna pary wodnej, to będzie oznaka, że wszystko idzie zgodnie z planem – podkreśla Jarosław Margielski. I dodaje, że złoża geotermalne pozwolą na pozyskiwanie energii na cele ciepłownicze. – Ta lokalizacja jest także związana z bliskością sieci ciepłowniczych, które znajdują się bezpośrednio w ulicy Andriollego. To z tego miejsca będziemy w przyszłości zasilać obiekty sportowe. Zresztą kanały technologiczne są już wykonane – zaznacza prezydent Otwocka.
Otwock uzyskał na zadanie geotermalne pełne dofinansowanie (100 proc.) w wysokości 11,5 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze