Reklama
HISTORIA

Wielka matematyka i geometria w… Kołbieli

Czy wiesz, że na cmentarzu w Kołbieli spoczywa jedna z najwybitniejszych postaci polskiej matematyki XX wieku? Wanda Szmielew – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, światowej sławy specjalistka w dziedzinie logiki matematycznej i geometrii – pozostaje dziś postacią niemal zapomnianą. Oto jej niezwykła historia.
Wielka matematyka i geometria w… Kołbieli
Nagrobek Wandy Szmielew w Kołbieli na cmentarzu

Źródło: źródło zdjęcia kolbiel.grobonet.com

Kilka tygodni temu spacerowałem po kołbielskiej nekropolii, zbierając materiały dotyczące właścicieli okolicznych majątków ziemskich pochowanych na tym cmentarzu. Wtedy właśnie moją uwagę przykuł skromny granitowy głaz z wyrytą inskrypcją:

„Wanda Szmielew, matematyk, prof. Uniw. Warszawskiego, żyła lat 56, zm. w Radachówce 27 VIII 1976”.

Po powrocie do domu postanowiłem sprawdzić, kim była ta pani. Gdy tylko zacząłem zagłębiać się w jej biografię, dosłownie „usiadłem z wrażenia”. Okazało się, że spoczywająca na tym cmentarzu Wanda Szmielew to jedna z najwybitniejszych polskich uczonych XX wieku. Kim była? O tym poniżej.

Początki przygody z matematyką

Wanda Szmielew_źródło zdjęcia mathshistory.st-andrews.ac.uk

Wanda Szmielew (z domu Montlak) urodziła się 5 kwietnia 1918 r. w Warszawie. Jej rodzicami byli Dawid i Bronisława Montlak. W 1935 r. ukończyła Miejskie Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego i rozpoczęła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dwa lata później wyszła za mąż za Borysa Szmielewa.

Na studiach zainteresowała się logiką matematyczną. Za radą profesora Alfreda Tarskiego — wybitnego logika, uważanego za jednego z czterech najwybitniejszych logików wszech czasów (obok Arystotelesa, Gottloba Fregego i Kurta Gödla) — rozpoczęła pracę naukową.

Jej wykładowcami byli również wybitni przedstawiciele polskiej szkoły matematycznej: Wacław Sierpiński, Jan Łukasiewicz, Kazimierz Kuratowski oraz Adolf Lindenbaum.

W 1938 r. napisała swoją pierwszą pracę naukową dotyczącą pewnika wyboru dla zbiorów skończonych. Artykuł ten – zatytułowany On Choices from Finite Sets – z powodu wybuchu wojny został opublikowany dopiero w 1946 r. w piśmie Fundamenta Mathematicae.

W czasie wojny Szmielew pracowała jako mierniczy w Łodzi, jednocześnie prowadząc tajne nauczanie. Po wojnie kontynuowała studia i pracę naukową – początkowo w Łodzi, a następnie ponownie w Warszawie. W 1947 r. uzyskała absolutorium na Uniwersytecie Łódzkim, po czym przeniosła się na Uniwersytet Warszawski, gdzie uzyskała magisterium na podstawie pracy „O zupełności teorii grup abelowych bez elementów cyklicznych”.

Kariera naukowa

Wanda Szmielew z Alfredem Tarskim_źródlo zdjęcia mathshistory.st-andrews.ac.uk

W 1949 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez rok wykładała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i współpracowała z prof. Tarskim. W 1950 r. obroniła tam pracę doktorską pt. Arithmetical Properties of Abelian Groups (250 stron!). W oparciu o tę rozprawę napisała później (1954) artykuł Elementary Properties of Abelian Groups, opublikowany w Fundamenta Mathematicae.

W uznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe ówczesny Minister Szkolnictwa Wyższego przyznał jej specjalną nagrodę (1956).

Po powrocie do Polski w 1950 r. rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Warszawskim jako adiunkt, a w 1954 r. otrzymała tytuł docenta. Współpracowała m.in. z Karolem Borsukiem, z którym w 1955 r. wydała monografię Podstawy geometrii. Publikacja zdobyła duże uznanie, a w 1960 r. ukazała się w wersji angielskiej pt. Foundations of Geometry. Euclidean and Bolyai–Lobachevskian Geometry. Projective Geometry.

Na przełomie 1957 i 1958 r. wzięła udział w sympozjum matematycznym w Berkeley, wygłaszając referat Some Metamathematical Problems, poświęcony elementarnej geometrii hiperbolicznej.

W latach 1958–1962 pracowała jako docent w Instytucie Matematycznym PAN. W tym czasie pełniła również funkcję prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego (1959–1961). W 1967 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego. Wcześniej, w latach 1963–1964, kierowała Wydziałem Matematyki i Fizyki UW.

Wielka geometria

Czym właściwie jest geometria – dziedzina, której poświęciła życie Wanda Szmielew?

To jedna z głównych gałęzi matematyki. Tradycyjnie określana jest jako nauka o przestrzeni i figurach, w sensie bardziej formalnym – jako badanie niezmienników względem wybranych przekształceń. W zależności od rodzaju przestrzeni i przekształceń wyróżnia się różne typy geometrii.

W 1968 r. w Warszawie powstał Zespół Podstaw Geometrii, który później przekształcono w Zakład Matematyki Elementarnej i Podstaw Geometrii. Jego twórczynią i pierwszym kierownikiem – aż do śmierci – była Wanda Szmielew.

Jej praca naukowa była wielokrotnie doceniana. W 1960 r. otrzymała nagrodę naukową Wydziału III PAN, w 1962 r. – Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Mazurkiewicza, a w 1973 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uznaniu całokształtu dorobku naukowego i zasług dla rozwoju geometrii, profesor Wanda Szmielew nazywana jest twórczynią polskiej szkoły geometrii.

news-image-pl-wanda-szmielew

Dorobek naukowy

W dorobku naukowym profesor Szmielew znajduje się około 30 prac z zakresu podstaw matematyki, geometrii, algebry, teorii mnogości i ich powiązań. Za jedno z jej największych osiągnięć uznaje się dowód rozstrzygalności teorii pierwszego rzędu grup abelowych.

Wraz z Tarskim stworzyła aksjomatykę Szmielew–Tarskiego, która umożliwiła opis geometrii za pomocą języka algebry ogólnej. Rozwiązania te miały istotne znaczenie dla dalszego rozwoju geometrii euklidesowej.

W ostatnich latach życia pracowała nad monografią pt. Od geometrii afinicznej do euklidesowej: rozważania nad aksjomatyką. Została ona opublikowana już po śmierci autorki, w 1981 r., dzięki staraniom jej współpracowniczki Marii Moszyńskiej. Wydanie angielskie ukazało się w 1983 r. pt. From Affine Geometry to Euclidean Geometry.

Jak pisała Moszyńska:

„Szmielew nie była już w stanie wykonywać swoich uniwersyteckich obowiązków. Przez kolejne dwa lata pracowała intensywnie. Monografia wkrótce zaczęła żyć własnym życiem. W maju 1976 r. stało się jasne, że Wanda Szmielew nie ma już ani czasu, ani sił na dokończenie pracy. [Po śmierci Wandy] starałam się zmienić tylko to, co było absolutnie konieczne, aby zachować oryginalny tekst.”

Upamiętnienie

Wanda Szmielew zmarła na raka 27 sierpnia 1976 r. w Radachówce pod Kołbielą. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Kołbieli, w kwaterze E2. Jej nagrobek, choć skromny, skrywa historię wybitnej postaci polskiej nauki.

To przykład, jak wielkich ludzi można odnaleźć w cichych zakątkach naszych nekropolii. Wanda Szmielew pozostaje jednym z filarów polskiej szkoły geometrii – i warto o niej pamiętać.

 

Przeczytaj również:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze