Firma Amest Otwock zajmuje się składowiskiem odpadów w Otwocku-Świerku. Jednym z udziałowców w firmie jest Miasto Otwock. Przypomnijmy, że władze Otwocka złożyły do sądu pozew o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników Amest Otwock dotyczącej wydłużenia czasu trwania spółki (składowiska) z 30 do 89 lat.
Batalia sądowa trwa już 8 lat
– Batalia o przyszłość składowiska odpadów toczy się przed sądami od 2016 roku. Wszystko zaczęło się od uchwały zgromadzenia wspólników spółki Amest Otwock dotyczącej wydłużenia czasu trwania spółki (składowiska) z 30 do 89 lat. Została ona przyjęta w 2016 roku przy sprzeciwie Miasta Otwocka i dodatkowo nie uwzględniała przeliczenia wartości udziałów Miasta spółce (obecna ilość udziałów wynosi 33 proc.) – czytamy w najnowszym wpisie urzędu.
Sprawa ciągnie się od lat, a kolejne sądy wydają wyroki. Przed 3 tygodniami, 9 maja, odbyła się zdalna rozprawa przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Przesłuchano kluczowych dla sprawy świadków: byłego prezydenta Otwocka – Andrzeja Zygułę – oraz wiceprezydenta – Jana Wilczka. To oni w 1996 roku negocjowali wraz ze wspólnikiem większościowym umowę przy tworzenie spółki.
Czytaj też Miasto kontra Amest ciąg dalszy
Sąd Apelacyjny w poniedziałek 10 czerwca 2024 roku wydał wyrok prawomocny w rzeczonej sprawie, oddalając apelację miasta, które nie chciało zgodzić się na wydłużenie czasu trwania spółki o 59 lat.
– Trudno nam się zgodzić z tym rozstrzygnięciem, ale wyrok jest wyrokiem. Będziemy składać do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od tego wyroku. Mogę zapewnić, że nie spocznę, dopóki interes miasta i zyski wynikające z udziałów miasta w spółce Amest Otwock zarządzającej składowiskiem odpadów, nie zostaną zaspokojone. Sprawy, z którymi się mierzymy, są trudne i wielowątkowe. Nie zawsze droga prowadząca do rozwiązania tych problemów jest usłana samymi sukcesami. Tak właśnie jest w tym przypadku. To jednak nie koniec. Będziemy konsekwentnie dążyć, aby wszelkie zapisy wynikające z zapisów umowy spółki oraz interes Otwocka były przestrzegane. Nie odstąpię od tych spraw do samego końca, gdyż sprawa składowiska odpadów jest kluczowa dla przyszłości Otwocka – przyznał prezydent Jarosław Margielski.
Stanowisko Amest Otwock
Poprosiliśmy o komentarz w sprawie Amest Otwock Sp. z o.o.
– To niezmiernie ważny wyrok dla Amest Otwock. Rozstrzygnięcie w tej najważniejszej sprawie, przyznające nam rację w sporze bezzasadnie podnoszonym przez wspólnika mniejszościowego, potwierdza prawidłowość działań i stanowiska Spółki, również w obliczu bezpodstawnych ataków ze strony aktualnych przedstawicieli Miasta, którzy od lat próbują podważyć fundamentalne zasady, na których jest oparta działalność Spółki. Funkcjonowanie składowiska odpadów w Otwocku-Świerku leży w oczywistym interesie ekonomicznym miasta. Tymczasem działania obecnych włodarzy Otwocka wymierzone w spółkę, przybierają wiele form i dotyczą wielu aspektów jej działalności. Niestety, naraziły one Amest Otwock na gigantyczne straty. Ten wyrok nie tylko potwierdza racje Spółki, ale też stanowi dodatkowy argument wzmacniający zasadność roszczeń odszkodowawczych wysuwanych przez Spółkę wobec wspólnika mniejszościowego – poinformował nas Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
– Złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego jest prawem strony procesu i oczywiście Miasto Otwock może się na to zdecydować. Jednakże chciałbym przy tym podkreślić, że wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Jest to również w zasadzie czwarte orzeczenie w tej sprawie jednoznacznie przyznające rację Spółce Amest Otwock. Skarga Kasacyjna jest środkiem nadzwyczajnym, który może być wniesiony tylko w wyjątkowych sytuacjach określonych w kodeksie postępowania cywilnego, które w mojej ocenie nie występują w przedmiotowej sprawie. Warto przy tym przypomnieć, iż Miasto już raz próbowało w ramach tego procesu złożyć skargę kasacyjną od podobnego wyroku, lecz nie została ona przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy ze względu na jej oczywistą bezzasadność. Co równie istotne, ewentualna kasacja nie wstrzymuje wykonania wyroku – uzupełnił Martino Battara, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK w Warszawie, reprezentujący Amest Otwock w sporach z Miastem.
To nie koniec....
Przypomnijmy, że to nie koniec sądowej batalii, bowiem Amest domaga się odszkodowania w wysokości blisko 640 mln zł za szkody, które, jak twierdzi, spółka poniosła w wyniku utrudniania prowadzenia swojej działalności oraz blokowania rozwoju przez władze Otwocka.
Napisz komentarz
Komentarze