Chodzi o sytuację, w której strażacy wzywani są do usunięcia gniazd os, pszczół bądź szerszeni. Zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane” to właściciel lub zarządca obiektu odpowiada za bezpieczne jego użytkowanie.
– Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się czy usuwania gniazd z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych – podkreśla komenda. – Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nieprzekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje – apelują strażacy.
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia straż pożarna podejmuje interwencję, jednak zgłoszenia te są nadużywane. Do likwidacji gniazd można wezwać firmę dezynsekcyjną. Strażacy podkreślają także, że występowanie owadów nie jest sytuacją nagłą – właściciele budynku mogą zaobserwować powstawanie gniazda i wcześniej odpowiednio zareagować. Nie należy czekać z tym do ostatniej chwili.
– Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi – podkreśla Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.
Napisz komentarz
Komentarze