Środowiskowy Dom Samopomocy w Karczewie, jak podaje regulamin, jest miejscem wsparcia dziennego dla 22 osób „przewlekle chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo”. Jest czynny w dniach roboczych od 8.00 do 16.00. Podopieczni mogą tu uczyć się przydatnych umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, wzmacniają swoją samoocenę i poczucie bezpieczeństwa, zapobiega się także ich izolacji społecznej. Do zadań ŚDS należy, według regulaminu, m.in. „udzielanie wsparcia społecznego osobom, które z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności w życiu codziennym, a zwłaszcza w kształtowaniu swoich relacji z otoczeniem, kształtowanie zasad współżycia w środowisku lokalnym”.
Zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest duże, o czym przekonali się radni podczas listopadowej sesji.
– W październiku tego roku Gmina Osieck wystąpiła z prośbą o to, by ich mieszkańcy mogli być przyjmowani do tego ośrodka. Na dzień dzisiejszy w ŚDS znajduje się dziewięcioro mieszkańców Gminy Karczew. Pozostałe osoby są z innych gmin, z którymi zawarto porozumienie – z gminami Celestynów, Otwock i Józefów. W porozumieniu zaznaczone zostało, że pierwszeństwo korzystania z ŚDS mają mieszkańcy gminy Karczew, a w przypadku wolnych miejsc mogą z nich skorzystać osoby z innych gmin – powiedział podczas sesji Krzysztof Szczegielniak, sekretarz Gminy Karczew.
Radni przychylili się do prośby Gminy Osieck. Jak podkreślono podczas sesji – obecnie ŚDS jest finansowany z budżetu państwa, więc Karczew nie ponosi dodatkowych kosztów ze względu na przyjmowanie osób spoza gminy. Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, porozumienia międzygminne będą musiały zostać zaktualizowane.
Napisz komentarz
Komentarze