Przypomnijmy, że po prawie 155 latach Osieck odzyskał prawa miejskie, które utracił w wyniku dawnych rosyjskich represji.
– Osieck ma jedną z najdłuższych tradycji w naszym regionie, bowiem otrzymał prawa miejskie dekretem króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Niestety, utracił je po ponad 300 latach na skutek ukazu carskiego za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym – powiedział w ubiegłym roku ówczesny starostwa otwocki, Krzysztof Szczegielniak.
Od stycznia 2024 roku Osieck jest gminą miejsko-wiejską. Zapytaliśmy burmistrz Karolinę Zowczak, czy mogłaby dla nas podsumować ten rok.
– Rok 2024 to rok historycznej zmiany, w którym staliśmy się miastem, to rok wyborów samorządowych, ale także kolejny rok systematycznej poprawy życia naszych mieszkańców poprzez realizację mniejszych i większych projektów – podkreśliła burmistrz Osiecka.
Zmiany, zmiany, zmiany…
Czy w związku z odzyskaniem praw miejskich coś się zmieniło w życiu mieszkańców Osiecka?
– Prowadząc konsultacje społeczne, tłumaczyliśmy naszym Mieszkańcom właśnie, że nic się nie zmieni. Że rozwój naszego miasta jest dopiero przed nami. W tym sensie staramy się rozwijać nasze miasto i gminę w sposób rozwoju, nie rewolucji. Poprawie w Osiecku w tym roku uległo otoczenie Szkoły Podstawowej, wykonany został skwer przy Banku i częściowo odnowiony został plac zabaw w centrum. Zmiany zaszły w transporcie publicznym, bowiem zyskaliśmy nowe połączenie z Warszawą. Do gospodarki komunalnej dokupiliśmy trochę sprzętu, aby podnieść jakość naszych usług. Poprawie uległo wyposażenie ochotniczych straży pożarnych, do służby w Pogorzeli został zakupiony nowy wóz bojowy, natomiast drugi wóz w Osiecku został wyremontowany. Powstał pierwszy mural oraz odsłonięte zostały trzy nowe tablice: jedna z okazji odzyskania praw miejskich (na Urzędzie), druga – upamiętniająca rozstrzelanych Żydów (przy cmentarzu) oraz trzecia – upamiętnienia rozstrzelanych Polaków przez Niemców podczas II Wojny Światowej (na budynku MGOPS). Trwa rozbudowa Szkoły w Osiecku, budowa monitoringu w Osiecku, budowa dwóch ulic (ul. Kościelna i Kościuszki). A na początku 2024 r. odebrałam wyróżnienie od pisma Wspólnota potwierdzające sukces gminy Osieck w sprawach społecznych – sukces kadencji – znaleźliśmy się na 10 miejscu wśród Gmin Wiejskich w całym kraju. Dalej jesteśmy prześlicznym małym miasteczkiem, tylko teraz już formalnie miastem – podsumowuje burmistrz Karolina Zowczak.
Jak podkreśla burmistrz Osiecka, są pewne sprawy, które po odzyskaniu praw miejskich udało się zrealizować, a wcześniej nie były one możliwe.
– Na pewno wykonanie przez MZDW remontu DW nr 805 w całej miejscowości Osieck, od Grabianki aż do Pogorzeli, za kwotę 10 mln zł było przepięknym prezentem dla mieszkańców Osiecka od Samorządu Województwa Mazowieckiego z okazji odzyskania praw miejskich – wymienia Karolina Zowczak.
Napisz komentarz
Komentarze