Aktorka przez ponad 50 lat swojej kariery pozostawiła niezatarte ślady w polskim kinie, telewizji i teatrze. Zmarła 15 kwietnia 2025 roku w wieku 74 lat. – Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, wspaniałego człowieka i wybitnej aktorki, która była mieszkanką Józefowa. To ogromna strata nie tylko dla polskiej kultury, ale także dla naszego miasta – zaznacza burmistrz Józefowa, Marek Banaszek.
Kariera na ekranie i scenie
Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku w Gdańsku. Już od młodości była związana z teatrem – dorastała w cieniu trudnej historii rodzinnej, a ucieczką od rzeczywistości stał się dla niej świat dramatów. Jako nastolatka uczęszczała do kółka dramatycznego, a po maturze dostała się na warszawską PWST (dziś Akademia Teatralna). W 1972 roku rozpoczęła swoją zawodową drogę, która szybko nabrała międzynarodowego rozgłosu. Zadebiutowała na ekranie w filmie „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna, a jej talent szybko został dostrzeżony przez reżyserów. Zagrała w licznych produkcjach filmowych, zarówno w dramatach psychologicznych, jak i społecznych, zawsze wnosząc do swoich ról głębię i autentyczność. Wyróżniała się wszechstronnością, potrafiąc zagrać zarówno postacie silne, jak i delikatne. Za rolę w filmie „Inne spojrzenie” w reżyserii Károlya Makka, Jankowska-Cieślak zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, stając się pierwszą Polką uhonorowaną tą prestiżową nagrodą.
Wyjątkowa artystka poza ekranem
Choć jej kariera była pełna sukcesów, Jadwiga Jankowska-Cieślak unikała medialnego szumu, ceniąc sobie prywatność i skupienie na pracy artystycznej. Dla niej aktorstwo było nie tylko zawodem, ale prawdziwą pasją i misją. Poza działalnością zawodową angażowała się również w sprawy społeczne, szczególnie te dotyczące wolności słowa i ochrony praw człowieka.
Aktorka z wieloma prestiżowymi nagrodami
Za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne Jankowska-Cieślak została uhonorowana licznymi prestiżowymi nagrodami, w tym Złotymi Lwami oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł. Otrzymała także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej niezaprzeczalne zasługi dla polskiej kultury zostały dodatkowo uhonorowane w 2024 roku poprzez umieszczenie jej nazwiska na Alei Gwiazd w Łodzi.
Napisz komentarz
Komentarze