Reklama

Te owady masowo atakują drzewa w Otwocku i okolicach. Skąd się wzięły?

Mieszkańcy powiatu otwockiego są zaniepokojeni masową ilością małych skrzydlatych owadów, które zaczęły oblepiać pnie drzew liściastych m.in. na otwockich osiedlach.
Te owady masowo atakują drzewa w Otwocku i okolicach. Skąd się wzięły?
Ten mały, ciepłolubny szkodnik pierwotnie zamieszkiwał regiony Morza Śródziemnego.

Źródło: FB

Okazuje się, że w ostatnich dniach do Polski dotarł niespodziewany gość – skupieniec lipowy, owad, który pojawił się na drzewach w wielu regionach kraju. Ten szkodnik może stanowić poważne zagrożenie dla lokalnych lasów, parków i ogrodów. 

Co to za owad?

Skupieniec lipowy, owad pochodzący z Azji Wschodniej, to motyl, którego larwy żerują na liściach drzew liściastych – przede wszystkim lip, ale również kasztanowców i topoli, których jest sporo w Otwocku i powiecie. Larwy żerując na roślinach, wysysają z nich soki, co prowadzi do deformacji liści i pędów, nekrozy oraz gnicia owoców i kwiatów. 

Obecność tych owadów stanowi poważne zagrożenie dla lokalnej flory. Gąsienice skupieńca lipowego pożerają liście, co prowadzi do osłabienia drzewa i jego obumierania.

Entomolodzy wyjaśniają, że wcześniejsze mroźne zimy, w których temperatura spadała poniżej -15°C, skutecznie hamowały rozwój populacji tego owada. Obecnie, dzięki łagodnym warunkom klimatycznym, skupieniec lipowy może się rozmnażać i zimować w naszym kraju, co sprawia, że staje się on coraz bardziej problematyczny i groźny dla naszej flory.

Mieszkańcy powiatu otwockiego powinni również zgłaszać wszelkie przypadki obecności skupieńca lipowego w parkach, ogrodach i przydrożnych nasadzeniach. Wczesna interwencja pozwoli ograniczyć skalę problemu i ochronić lokalną florę.

Jak z nim walczyć?

W walce z inwazją tych owadów pomocne są ptaki. Jeśli problem jest niewielki, warto ręcznie usuwać gniazda gąsienic, które tworzą jedwabne kokony na gałęziach. Alternatywnie, jednym z domowych sposobów jest usuwanie szkodników za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. W przypadku dużej inwazji konieczne może być zastosowanie środków chemicznych.

 

Czytaj także:

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze