Reklama

Burmistrz Karolina Zowczak o priorytetach samorządowych i osobistych w 2025 roku

Jakie postanowienia noworoczne ma burmistrz miasta i gminy Osieck, Karolina Zowczak? Specjalnie dla naszych Czytelników zdradza, co jest dla niej najważniejsze w 2025 roku.
Burmistrz Karolina Zowczak o priorytetach samorządowych i osobistych w 2025 roku

Autor: UG Osieck

Redakcja: Jakie cele/priorytety uważa Pani za najważniejsze w 2025 roku?

Karolina Zowczak: Wchodzi w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która zapowiada się jako jeden z głównych priorytetów. Obecnie pracujemy nad uchwaleniem planu ogólnego, a w najbliższym czasie musimy również ostatecznie wyznaczyć lokalizację nowego cmentarza. Ponadto kontynuujemy starania o pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje. W planach na najbliższy okres jest ogłoszenie przetargu na remont szkoły w Osiecku, sali widowiskowej w remizie OSP Osieck oraz rozpoczęcie budowy boiska Orlik w Augustówce.

Czy w planach noworocznych uwzględniono konkretne inwestycje lub inicjatywy, które będą realizowane w pierwszej kolejności? 

W planach inwestycyjnych gminy uwzględniono remont szkoły w Osiecku, obejmujący dokończenie rozbudowy o kuchnię i bibliotekę oraz modernizację skrzydła budynku wybudowanego w latach 80. XX wieku. Budowa dróg gminnych i wewnętrznych oraz dalsza budowa wodociągów gminnych (część inwestycji jest już zrealizowana dzięki dotacjom pozyskanym z Polskiego Ładu). 

Planujemy również remont zbiorników na Stacji Uzdatniania Wody w Osiecku. W budżecie przewidziano także wkład własny na remont sali widowiskowej OSP w Osiecku. W tej chwili przygotowujemy wnioski o dofinansowanie tego zadania – realizacja remontu będzie uzależniona od uzyskania zewnętrznych funduszy.

Czy przyjęty budżet na 2025 rok umożliwia realizację wszystkich zaplanowanych działań i priorytetów? Jaka kwota została przeznaczona na inwestycje w 2025 roku?

Plan wydatków majątkowych na 2025 rok wynosi ponad 11,8 mln zł. Choć jest to znacząca kwota, zawsze pozostaje przestrzeń na realizację jeszcze większych potrzeb. W tej kwocie uwzględniono inwestycje, na które już wcześniej udało się pozyskać dofinansowanie. Mam jednak nadzieję, że uda nam się zdobyć dodatkowe środki, dzięki którym będziemy mogli zrealizować kolejne inwestycje na rzecz rozwoju naszej gminy.

Czy ma Pani jakieś postanowienia noworoczne związane z życiem prywatnym, np. więcej czasu dla rodziny, podróże czy rozwój pasji? 
Razem z mężem mamy zaplanowaną fajną podróż motocyklem na południe Europy i mam nadzieję, że uda się ją zrealizować. Jeśli chodzi o mnie, moim priorytetem jest życie w zgodzie ze sobą, dalszy rozwój osobisty, doskonalenie wewnętrznej równowagi i poszukiwanie pogody ducha, dbanie o relacje z Bogiem, ludźmi, rodziną i przyjaciółmi. Wszystko to można podsumować jednym hasłem: work, life, balance.

Jakie wartości lub osoby w życiu prywatnym najbardziej inspirują Panią w codziennej pracy jako włodarza?
Najbardziej inspirują mnie osoby zaangażowane w grupy duchowe i 12-krokowe, które pomagają drugiemu człowiekowi.

Jako jedyna kobieta na takim stanowisku w okolicy, jak ocenia Pani rolę kobiet w samorządzie? Jakie zmiany powinny zajść, aby zwiększyć reprezentację kobiet na stanowiskach liderów? Czy Pani doświadczenie może być inspiracją dla innych kobiet, które chcą angażować się w politykę i samorząd?

To bardzo trudne pytanie. Uważam, że praca kobiet w samorządzie – podobnie jak w innych branżach – jest niezwykle cenna i wartościowa. Samorząd w dużej mierze opiera się na zaangażowaniu i pracy kobiet, choć na stanowiskach liderów, szczególnie w naszym samorządzie Powiatu Otwockiego, dominują mężczyźni. W administracji samorządowej pracuje jednak wiele kobiet, choć najczęściej na innych stanowiskach.

Po wyborach samorządowych w 2024 roku odsetek kobiet piastujących stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wciąż wynosi mniej niż 20%. Wzrost w tej kwestii jest powolny. Nie mam jednoznacznej recepty na rozwiązanie tego problemu. Myślę, że największy wkład, jaki mogę dać, to własny przykład, który pokazuje, że jest to możliwe.

Moja rada dla przyszłych liderek brzmi: pozostańcie w zgodzie ze sobą. Zadajcie sobie pytanie, czego naprawdę pragniecie. Jeśli marzycie o pracy jako wójt, burmistrz czy prezydent miasta, spróbujcie! A wyborcy sami zdecydują. 

Dziękujemy.

Karolina Zowczak ze starostą otwockim Tomaszem Laskusem. Fot. UG Osieck
Karolina Zowczak z włodarzami z powiatu otwockiego. Fot. UG Osieck

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze