Reklama

Rewitalizacja dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Józefowie. Co tam będzie?

Ten projekt łączy przeszłość z przyszłością. Dzięki rewitalizacji dawny przystanek kolejki wąskotorowej odzyska dawny blask.

Autor: Agnieszka Jaskulska

Dawny budynek przystanku kolejki wąskotorowej przy ul. Wawerskiej 31 w Józefowie wkrótce zyska nowe życie. Władze miasta, wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży i organizacji pozarządowych, planują przekształcić go w „Stację Integrację” – przestrzeń sprzyjającą współpracy, rozwojowi kreatywności i integracji różnych grup społecznych.

– Powstanie tu centrum aktywności dla młodzieży i społeczności lokalnej – mówi burmistrz Marek Banaszek. Na „Stacji Integracji” będą organizowane m.in. warsztaty artystyczne, filmowe, fotograficzne, grafiki komputerowej, spotkania edukacyjne, turystyczne, historyczne, wydarzenia kulturalne i społeczne. W poprzednich latach wykonano dokumentację i inwestycja miała rozpocząć się w 2022 roku, ale dopiero w tym roku uda się zrealizować projekt. Miasto jeszcze nie ogłosiło przetargu, ale w budżecie na 2025 roku zabezpieczono na realizację projektu 1 mln zł. 

Historyczny budynek z nowoczesnym akcentem

Projekt zakłada modernizację i rozbudowę budynku dawnej stacji, co nie jest łatwym zadaniem ze względu na ograniczenia przestrzenne działki. – Obiekt ma niespełna 50 m 2. Konieczna jest zatem jego rozbudowa, którą z kolei ogranicza mała powierzchnia i wąski kształt działki. Pierwszą propozycją było dobudowanie skrzydła w kształcie wagonu kolejowego. W wyniku konsultacji i uwag zgłoszonych przez radnych i mieszkańców opracowano również drugą koncepcję, w której nowe skrzydło ma kształt lekkiego parterowego, nowoczesnego pawilonu z dużymi płaszczyznami szkła, tak aby nie zasłaniało i nie dominowało nad budynkiem „Stacji Integracji”. Obok niego ma powstać park kieszonkowy z przystankiem dla rowerów i dostępem do toalety publicznej.

Wszystkie propozycje bazują na wspólnej idei – zachowaniu historycznego kontekstu budynku, a jednocześnie nadaniu mu nowoczesnej funkcji. „Stacja Integracja” to symboliczne połączenie przeszłości z przyszłością. 

Ostatni pociąg…

Budynek stacji kolejki wąskotorowej, zaprojektowany przez inż. Konstantego Sylwina Jakimowicza, był jednym z wielu na odcinku Wawer-Otwock. Był to murowany, otynkowany obiekt osadzony na kamiennej podmurówce, z przylegającą werandą – poczekalnią. Dach pokryty był czerwoną ceramiczną dachówką. Kolejka Jabłonowska rozpoczęła kursowanie na trasie Wawer-Karczew w 1914 roku, a jej działalność zakończyła się w 1963 roku. Budynek przetrwał do dziś i powoli niszczeje, ale wciąż stanowi cenny element dziedzictwa historycznego, który po rewitalizacji, dostanie drugie życie. 

Wstępna wizualizacja projektu rozbudowy budynku dawnej stacji kolejki. UM Józefów

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
GMINNA SPÓŁDZIELNIA W KARCZEWIE OGŁASZA KONKURS OFERT: Gminna Spółdzielnia w Karczewie ogłasza konkurs ofert na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność spółdzielni Przedmiotem sprzedaży są: 1. Przedmiotem konkursu jest zbycie nieruchomości gruntowej zabudowanej stanowiącej działkę nr 1443, położonej w miejscowości Ostrówiec w gminie Karczew w powiecie otwockim w województwie mazowieckim. Nieruchomość gruntowa zabudowana jest budynkiem oświaty, nauki i kultury (w stanie technicznym do rozbiórki) oraz budynkiem handlowo-usługowym, położona w miejscowości Ostrówiec o powierzchni 700 m² uregulowana w księdze wieczystej nr WA10/00033158/8 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Otwocku. Cena wywoławcza nieruchomości 245 000,00 zł (dwieście czterdzieści pięc tysięcy złotych) wadium wynosi 10% ceny tj. 24500,00 zł W/wym. nieruchomości są wolne od obciążeń i innych zobowiązań (Dział III i IV) 2. Przedmiotem konkursu jest zbycie nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym stanowiącej działkę nr 255/4 z obrębu Glinki, położonej w miejscowości Glinki w gminie Karczew w powiecie otwockim w województwie mazowieckim. Nieruchomość gruntowa zabudowana jest budynkiem handlowo--usługowym, położona w miejscowości Glinki o powierzchni 378 m² uregulowana w księdze wieczystej nr WA10/00039988/7 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Otwocku. Cena wywoławcza nieruchomości 269 000,00 zł (dwieście sześćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych) wadium wynosi 10% ceny tj. 26900,00 zł W/wym. nieruchomości są wolne od obciążeń i innych zobowiązań (Dział III i IV)Oferty należy składać w sekretariacie Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” ul. Widok 6 05-480 Karczew w terminie do dnia 20 lutego 2025 r. do godziny 15.00 lub przesłać na adres Spółdzielni. Szczegółowe informacje [email protected] lub 609001929
Reklama
Reklama