Reklama

Bez roweru na drugą stronę Wisły? Jak wygląda transport rowerów w Otwocku?

Turystyka rowerowa zyskuje na popularności, ale nie zawsze można zabrać rower do komunikacji miejskiej?
Bez roweru na drugą stronę Wisły? Jak wygląda transport rowerów w Otwocku?

Autor: Agnieszka Jaskulska

W ostatnich latach turystyka rowerowa zyskuje na popularności – przyciąga coraz więcej osób, które chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu i odkrywać ciekawe zakątki nie tylko w okolicach powiatu otwockiego. Rower stał się nie tylko środkiem transportu, ale także sposobem na aktywny wypoczynek poza miastem – wiele osób jeździ na rowerze nawet zimą.

Jak wygląda przewóz rowerów w komunikacji lokalnej?

Nie zawsze łatwo jest połączyć podróże rowerowe z transportem publicznym. W wielu pociągach istnieje możliwość przewozu rowerów m.in. w pociągach SKM i KM. W autobusach ZTM można przewozić wózek dziecięcy, inwalidzki, duży bagaż, a także rower, jednak pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca. Ważne jest, aby w razie potrzeby ustąpić przestrzeni osobom z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim, gdy zajmują miejsca przeznaczone również dla rowerów. Natomiast w przypadku prywatnych przewoźników przewóz roweru jest często możliwy za dodatkową opłatą, o ile w luku bagażowym znajduje się odpowiednia ilość miejsca. Jednak wielu prywatnych przewoźników m.in. obsługujący lokalne lub powiatowe linie autobusowe także w powiecie otwockim, odmawia przewozu rowerów (przewoźnicy najczęściej korzystają z busów lub autobusów turystycznych, które nie są przystosowane do przewozu rowerów).

Miejskim autobusem też nie pojedziesz?

– Sądziłem, że bezpłatna linia W1, kursująca z centrum Otwocka na Wilanów (metro Imielin), umożliwia przewóz rowerów, zwłaszcza że obsługujące ją autobusy są duże i niskopodłogowe, podobne do tych używanych przez ZTM – mówi nam pan Andrzej, który skontaktował się z naszą redakcją. – Jednak rozczarowałem się. Kiedy chciałem wsiąść z rowerem, kierowca zwrócił mi uwagę, że roweru nie zabiorę do autobusu. Byłem zaskoczony, bo planowałem pojechać na drugą stronę Wisły, aby zrobić sobie dalszą wycieczkę – podkreśla nasz Czytelnik. 

Zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwock o powody, dla których nie można zabrać roweru do autobusu, oraz czy w przyszłości planowane są zmiany w tej kwestii. Biuro prasowe wyjaśnia, że obecny regulamin bezpłatnej komunikacji w Otwocku nie przewiduje transportu rowerów w miejskich autobusach, ponieważ tabor nie jest w pełni przystosowany do takiego przewozu. – W związku z planowaną rozbudową Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Otwocku, w niedalekiej przyszłości przewidywana jest zmiana regulaminu, która umożliwi przewóz rowerów – zapewnia otwocki ratusz. 

Otwocki autobus linii W1. Fot. Agnieszka Jaskulska
Otwocki autobus linii W1. Fot. Agnieszka Jaskulska
W pociągach KM i SKM są wyznaczone miejsce na transport rowerów. Fot. AJ
Wiele osób dojeżdża do PKP rowerem. Fot. AJ
Wiele osób dojeżdża do PKP rowerem. Fot. AJ
Wiele osób dojeżdża na pociąg rowerem. PKP Józefów. Fot. AJ
Wiele osób dojeżdża na pociąg rowerem. PKP Otwock Świder. Fot. AJ
Lokalni przewoźnicy najczęściej korzystają z busów lub autobusów turystycznych. Przystanek w Józefowie. Fot. AJ
Przystanek autobusowy w centrum Otwocka. Fot. AJ

 

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama