Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej drogi kształcenia, dlatego Ranking „Perspektyw” stanowi dużą pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do wymarzonego zawodu lub studiów. W 25. edycji rankingu liceów i techników „Perspektywy” przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium uczestniczenia w rankingu. W pełnej wersji publikacji, dostępnej na stronie Perspektywy.pl, rodzice znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Rodzice i uczniowie mogą zapoznać się z pięcioma rankingami (najlepsze liceum, technikum oraz trzy dodatkowe dotyczące wyników maturalnych i olimpijskich).
Pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów na 2023 rok zajęło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Wśród szkół z powiatu otwockiego najwyżej sklasyfikowano niepubliczne liceum „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik w Józefowie, które znalazło się na 42. miejscu na Mazowszu. Najwyższe notowania ma „Słowak” – LO nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku, które zajęło 56. miejsce na Mazowszu, a także ma wysokie notowania w rankingu szkół maturalnych. Drugie prestiżowe otwockie liceum to „Gałczyński” – LO nr I im. Konstantego I. Gałczyńskiego zajęło w województwie 170. miejsce.
Kolejne liceum to niepubliczna szkoła – Katolickie Liceum Humanistyczne im. św. Jadwigi Królowej Polski w Otwocku, wywalczyło 219. miejsce na Mazowszu.
Która szkoła w powiecie otwockim najlepiej przygotowuje do zawodu? W rankingu najwyższe notowania miał „Ekonomik” – Technikum nr 1, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku sklasyfikowano na 63. miejscu wśród techników na Mazowszu. Natomiast „Nukleonik” również ma dobre notowania w rankingu – Technikum nr 2, Zespół Szkół nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie w Otwocku zajęło 91. miejsce w województwie.
Jak podkreślają autorzy rankingu, uczniowie mogą dzięki niemu poznać najlepsze szkoły, ale trzeba mieć na uwadze, że placówki sklasyfikowane na końcu tabeli również musiały spełnić wyśrubowane kryteria wejścia, m.in. wyniki matury z języka polskiego nie mogły być niższe niż średnia krajowa. Ranking, co podkreślają jego twórcy, ma pomóc w wyborze najlepszych szkół nie tylko najambitniejszym uczniom, ale ma również służyć podpowiedzią uczniom, którzy nie mogą poszczycić się doskonałymi wynikami egzaminu ósmoklasisty i najlepszymi ocenami na świadectwie. Szkoły z samego szczytu listy ich nie przyjmą, ale dzięki rankingowi tacy uczniowie mogą znaleźć dobrą szkołę odpowiadającą ich możliwościom i ambicjom.
Napisz komentarz
Komentarze