O nowym pomniku „Biało-Czerwonej Iskry” przy ul. Armii Krajowej „Przegląd” informował w listopadzie 2022 roku. Wtedy odmalowany legendarny polski odrzutowiec TS-11 „Iskra” został przetransportowany i postawiony na postumencie obok otwockiego ratusza. W tym miejscu samolot jest lepiej widoczny m.in. z okien przejeżdżających pociągów. Urząd przypomina, że pomnik nie jest jeszcze ukończony. – Pozostało wykonanie płyty pomnikowej w kształcie szachownicy, podświetlenie samolotu, malowanie sylwetek pilotów na stateczniku, aluminiowe obudowanie postumentu oraz zagospodarowanie terenu wokół. Odsłonięcie pomnika planowane jest w tym roku, kiedy to przypada 25-lecie katastrofy, w której zginęli dwaj piloci – wyjaśnia urząd miejski. Pomnik „Iskry” nie tylko upamiętnia dwóch majorów pilotów Tomasza Pajórka i majora Mariusza Oliwę, którzy zginęli w katastrofie lotniczej, ale także przywraca dawny symbol w mieście – hasło „samolot” ma w Otwocku szczególne znaczenie i budzi sentyment.
NOWY PLAN
Teraz magistrat przedstawia mieszkańcom projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego skweru przy ulicy Armii Krajowej wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Chodzi o fragment działki pomiędzy ul. Kruczą a ul. Wspólną oraz pasem wzdłuż torów kolejowych. Zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Otwocka, obszar znajduje się w strefie City (funkcjonalne centrum miasta). – Ta strefa skupia większe placówki administracyjne, handlowe, bankowe itp. oraz tereny np. o dużej intensywności zabudowy wielorodzinnej. W kierunkach zagospodarowania przestrzennego obszar City został zaliczony do terenów, gdzie może rozwijać się działalność gospodarcza, ale także modernizować przestrzeń publiczną takie, jak place w sąsiedztwie zabytkowego dworca kolejowego, pasaże handlowe, tereny zielone czy główne ciągi piesze.
OBOK ZABYTKOWEGO URZĘDU, GUREWICZA I FONTANNY
Urząd wyjaśnia, że obszar objęty planem, obecnie pełni funkcję ogólnie dostępnych terenów zieleni towarzyszącej zabudowie wielorodzinnej Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Znajduje się tam drzewostan sosnowy, a teren łagodnie wznosi się na zachód. Działka jest bardzo eksponowana w krajobrazie miasta, ze względu na sąsiedztwo zabytkowych budynków urzędu miejskiego oraz zrewitalizowanego dawnego pensjonatu Gurewicza. Obok samolotu znajduje się także pomnik przyrody – dąb szypułkowy oraz kamienna fontanna (w tym samym kształcie jak ta z lat 70.).
Plac, gdzie znajduje się „Iskra”, jest przeznaczony pod las, mimo że wszystkie sąsiednie działki zostały przekształcone na tereny pod mieszkalnictwo.
Szukasz odpowiedniej działki w Otwocku na sprzedaż, która odpowiadałaby Twoim potrzebom? Najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl
Według urzędu podstawowym celem sporządzenia planu jest stworzenie warunków do rewitalizacji istniejącego terenu zieleni, co wymaga zmiany zasad zagospodarowania placu, tak aby w tym rejonie można było lokalizować obiekty budowlane o większych gabarytach niż drobne obiekty małej architektury, co umożliwi lokalizację np. pomników czy rzeźb. Bardziej właściwą funkcją w świetle przepisów w ewidencji gruntów jest zmiana przeznaczenia działki na funkcję zieleni parkowej (urządzonej). Realizacja planu nie spowoduje żadnych nowych czy negatywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze, ale ma być korzystne dla zdrowia ludzi. Według urzędników realizacja planu może mieć liczne pozytywne skutki, zwłaszcza jeśli chodzi o uatrakcyjnienie krajobrazu kulturowego tej części miasta.
GDZIE MOŻNA ZAPOZNAĆ SIĘ Z DOKUMENTEM?
Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego skweru mieszkańcy mogą zapoznać się do środy, 22 lutego w budynku „B” w pokoju 17, ale wcześniej należy poinformować urzędników o planowanej wizycie, dzwoniąc pod nr tel. 22 779 20 01, wew. 190 lub 152.
– Dyskusja nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu odbędzie się 15 lutego o godz. 17:00 w auli urzędu w budynku „A” – tłumaczy otwocki magistrat.
UWAGI do projektu miejscowego planu oraz uwagi do prognozy oddziaływania na środowisko należy składać do Prezydenta Miasta Otwocka:
– w formie papierowej w Wydziale Organizacyjnym i Spraw Pracowniczych urzędu,
– drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Otwocka, ul. Armii Krajowej 5, 05-400 Otwock,
– przez platformę ePUAP, – pocztę elektroniczną wysyłając wiadomość na adres: [email protected] (bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym).
Napisz komentarz
Komentarze