Temat sterylizacji czy kastracji u czworonogów, jako jednej z metod antykoncepcji u psów od lat wzbudza wiele kontrowersji, ale właściciele powinni mieć na uwadze, że zabieg jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne. Urząd Miasta Otwock poinformował o bezpłatnej akcji dla mieszkańców, którzy mogą zapisać swojego pupila na sterylizację lub kastrację. Podczas akcji psy będą elektronicznie znakowane (czipowane), co – jak podkreśla urząd – jest warunkiem wykonania bezpłatnego zabiegu u czworonoga (nie dotyczy psów czy suczek, które już są zaczipowane). Ilość miejsc jest jednak ograniczona.
Akcja jest skierowana do właścicieli psów, którzy wpłacili do urzędu opłatę od posiadania pupila. Wysokość podatku od psa nie jest jednolita na terenie kraju. Każda gmina ustala kwotę podatku indywidualnie lub z niego rezygnuje. W 2023 roku górna granica opłaty wynosi 135 zł – w Otwocku jest to 12 złotych. Opłaty należy dokonywać na konto Urzędu Miasta Otwocka nr 03 8001 0005 2001 0007 9875 0009 w Banku Spółdzielczym w Otwocku.
Druki skierowań są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwock – należy zgłaszać się do budynku „C”, do pok. nr 5). Miasto przypomina, że właściciel zwierzęcia powinien wypełnić dwa druki: (1) druk dotyczący właściwego zabiegu operacyjnego (sterylizacji lub kastracji), (2) druk dotyczący czipowania (jeśli zwierzę nie jest elektronicznie znakowane). Istnieje możliwość zaczipowania zwierzęcia bez wykonania zabiegów operacyjnych. Druki w oryginale należy składać w biurze podawczym urzędu.
O zakwalifikowaniu zwierzęcia do zabiegu decyduje kolejność składania w urzędzie wypełnionego skierowania na zabieg wraz z załączonym dowodem opłaty od posiadania psa.
Zabiegi będą finansowane przez otwocki samorząd. – Podstawą wykonania zabiegów w gabinecie weterynaryjnym będą skierowania zatwierdzone przez miejski wydział ochrony środowiska – zaznacza urząd, który niedawno podpisał umowę z gabinetem weterynaryjnym przy ul. Kołłątaja 56 w Otwocku. To tu będą odbywały się bezpłatne zabiegi u psów (bezpłatne zabiegi u kotów odbywają się w gabinecie przy ul. Okrzei w Otwocku).
Druk skierowania, zatwierdzonego przez wydział ochrony środowiska, będzie zwracany właścicielowi psa, który potem przedstawi dokument w gabinecie, gdzie lekarz weterynarii przeprowadzi zabieg. Właściciel czworonoga musi sam umówić się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Dodatkowe informacje pod nr tel. (22) 779 20 01 w. 171 w godzinach pracy urzędu.
Druki do pobrania:
- skierowanie na sterylizację suki
- skierowanie na kastrację psa
ZALETY ZABIEGÓW STERYLIZACJI I KASTRACJI ZWIERZĄT:
- u zwierząt poddanych tym zabiegom zmniejsza się niekontrolowana agresja;
- nie dochodzi do ucieczek - zwłaszcza w okresie rui, dzięki czemu ogranicza się ilość zaginięć zwierząt, przypadki pogryzień, czy wypadków komunikacyjnych;
- nie dochodzi do nieplanowanych ciąż i pojawiania się niechcianych kociąt czy szczeniąt;
- większe przywiązanie do właścicieli - swojego „stada”;
- sterylizacja zapobiega wystąpieniu tzw. ciąży urojonej;
- sterylizacja eliminuje lub zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego oraz nowotworów sutków;
- kastracja zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia prostaty, w tym na śmiertelny nowotwór prostaty;
- dzięki wykonanemu zabiegowi zwierzęta mogą żyć dłużej.
PORADY PRZED ZABIEGIEM:
- Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki/rui.
- Od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej 2 tygodnie.
- Minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podajemy tylko wodę do picia.
- Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.
Napisz komentarz
Komentarze