Ostatnio coraz więcej instytucji, organizacji i niezależnych zrzeszeń działa na rzecz budowania świadomości w zakresie depresji. Ludzie coraz rzadziej obawiają się sięgać po pomoc u specjalistów, co stwarza optymistyczną wizję na przyszłość. Tym bardziej cieszą informacje takie, jak ta o bezpłatnym programie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży oraz programie szkoleń kadry pedagogicznej w tym zakresie, uruchomionych w naszym województwie.
Co obejmuje program i kto może z niego skorzystać?
Dzieci i młodzież od 12 do 21 roku życia po zakwalifikowaniu się do programu będą mogły wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku rozpoznania depresji. W sytuacji, kiedy wynik okaże się pozytywny, będą mogły skorzystać z konsultacji ze specjalistą i przejść nawet 25 sesji terapeutycznych. Osoby z negatywnym wynikiem badania przesiewowego będą miały możliwość wziąć udział w zajęciach edukujących z zakresu profilaktyki depresji.
Do programu mogą się zgłaszać również kadry nauczycielskie. Chętni pedagodzy wezmą udział w szkoleniu, na którym otrzymają szereg narzędzi pomocnych w rozpoznawaniu niepokojących objawów u dzieci i reagowaniu na nie.
Jak się dostać?
Do zakwalifikowania się potrzebny będzie druk poświadczający świadomą zgodę na udział w programie (w przypadku osób niepełnoletnich dokument musi być podpisany przez rodzica bądź opiekuna), a także oświadczenie, że nie jest się uczestnikiem innego tego typu programu finansowanego ze środków publicznych oraz iż nie korzysta się w momencie aplikowania do programu ze zbieżnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Gdzie się zgłosić?
Jeśli chodzi o nasz powiat, program realizują dwie jednostki – otwocka Poradnia NZOZ Centrum CBT przy ul. Powstańców Warszawy 3 oraz józefowska Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. 3-go Maja 127. Pełny wykaz placówek i wszystkie inne szczegóły znaleźć można na stronie www.zdrowemazowsze.mazovia.pl.
Napisz komentarz
Komentarze