W ostatnich miesiącach plac przy ul. Powstańców Warszawy w centrum Otwocka zaczął przekształcać się w zieloną przestrzeń. Przez wiele lat w tym miejscu znajdowała się tzw. „wielka dziura" z wystającymi elementami konstrukcyjnymi po nieukończonej galerii handlowej. Rok temu na zlecenie otwockiego ratusza, na części placu rozłożono trawę z rolek (na drugiej części terenu trwał demontaż konstrukcji po niedokończonej galerii i zasypywanie „wielkiej dziury”). Niedawno na tym terenie (ponad 3 tys. m3) zakończono rozkładanie trawy z rolki (teren jest nawadniany).
Kilka dni temu w centrum miasta pojawiła się nie tylko większa, letnia scena, ale także palmy, które mają przywoływać u mieszkańców skojarzenia z wakacjami. Palmy przetransportowano do Otwocka w środę, 7 czerwca wieczorem.
Po tym jak „Przegląd” opublikował zdjęcia w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Jedni chwalili „wakacyjny akcent”, inni przecierali oczy ze zdumienia. – Otwock pięknieje, super – komentuje pani Anna. Inna Czytelniczka dodaje: – Świetnie to wygląda! Ktoś inny napisał, że Otwock to miasto pod palmami i że one pasują do Wenecji Mazowsza (Otwocka często zalewało po intensywnych deszczach). – To się wykosztowali! – podkreśla pani Barbara.
– Zamiast palm, miasto powinno zadbać o to, by przyjezdni mieli gdzie załatwić potrzeby fizjologiczne. Jedyna łazienka w mieście to ta w parku, o której mało kto wie, że jest – zaznacza pan Tomasz, nasz Czytelnik.
– A mnie się podoba, wszystko co wzbudza uśmiech, jest warte zachodu i swojej ceny. Super pozytywne przedsięwzięcie – podkreśla pani Agnieszka.
– Mi także się podoba. Może co roku finansuje się kolejne dwie palmy i za parę lat będziemy mieli prawdziwe tropiki – komentuje półżartem pani Monika.
Mieszkańcy zastanawiają się, czy palmy są żywe i co stanie się z nimi po letnim sezonie. – Po 18 latach wielkiej dziury i przygnębienia niech to miasto w końcu tętni życiem – podkreśla w mediach społecznościowych Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. I tłumaczy: – Palmy są żywe i zostały zakupione przez Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w 100 proc. za fundusze od sponsorów letnich wydarzeń, które będą odbywały się na scenie w centrum miasta – wyjaśnia prezydent miasta. I dodaje, że na zielonej przestrzeni o powierzchni 1,5 hektara miasto zaplanowało wiele wydarzeń i imprez pod chmurką aż do późnej jesieni. – Po zakończonym sezonie palmy trafią do ogrzewanej hali na terenie Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – zapewnia prezydent Otwocka.
[AKTUALIZACJA]
W poniedziałek, 12 czerwca nasza redakcja zapytała otwocki ratusz o koszty związane z rozłożeniem rolowanej trawy, a także o kwestię zakupu palm przez sponsorów.
Napisz komentarz
Komentarze