Modernizacja linii kolejowej na wysokości Otwocka rozpoczęła się pięć lat temu. Wykonawca na zlecenie PKP PLK, przeprowadził szereg prac, w tym remont torowiska, budowę nowych wiaduktów kolejowych przy dworcu oraz wykonał odwodnienie pod wiaduktami, obniżył drogę i wykonał nową jezdnię.
Roboty związane z przebudową linii kolejowej nr 7 zakończyły się jednak wiele miesięcy temu. Niestety, planowana modernizacja placu wraz z dworcem, która miała zostać zrealizowana niedługo po tym, jak PLK zakończyło modernizację linii kolejowej, nie została zrealizowana do dziś. Chwilowe opóźnienie zamieniło się już w lata.
Przypominamy, że w 2020 roku władze Otwocka oraz PKP S.A., zarządca placu i dworca kolejowego, prezentowali wizualizację planowanych zmian na placu przed PKP Otwock.
Co jest planowane przed zabytkowym dworcem?
Na stacji kolejowej, oprócz przestrzeni związanych z obsługą podróżnych, znajdować się będzie biblioteka miejska, która będzie połączona z mediateką, oraz punkt informacyjno-podawczy Urzędu Miasta Otwocka. PKP S.A. planuje przeprowadzić rewitalizację zabytkowego dworca oraz modernizację placu dworcowego, który zostanie zagospodarowany w całkowicie nowy sposób. Pojawi się tam m.in. reprezentacyjna aleja, zegar, nowe chodnik, zieleń, a także elementy małej architektury jak ławki, a także ze stojakami dla rowerów oraz miejscami parkingowymi, w tym tymi przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.
Na jakim etapie jest inwestycja?
„Przegląd Otwocki” zapytał PKP S.A. o aktualny etap inwestycji związanej z modernizacją dworca. Jednak nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców.
– Przebudowa dworca w Otwocku nadal znajduje się na liście inwestycji dworcowych, które planujemy zrealizować w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych – zapewnia Bartłomiej Sarna z Wydział Współpracy z Mediami PKP S.A. – Po dokonaniu analizy dotychczasowych przygotowań do inwestycji, zdecydowaliśmy się zmienić formułę realizacji tego przedsięwzięcia, które ma być realizowane w formule „projektuj i buduj", co oznacza, że jeden wykonawca będzie odpowiedzialny zarówno za opracowanie dokumentacji projektowej, jak i za wykonanie prac budowlanych – wyjaśnia Bartłomiej Sarna. I podkreśla, że taki sposób postępowania powinien przyspieszyć realizację inwestycji. – Planujemy, że ogłoszenie postępowania w celu wyboru wykonawcy, który najpierw opracuje dokumentację projektową, a następnie przeprowadzi prace budowlane, odbędzie się w trzecim kwartale bieżącego roku – zapewnia PKP S.A.
Trzeba patrzeć pod nogi, aby nie wybić zębów
W związku z tym, że rewitalizacja zabytkowego dworca i placu przed budynkiem kolejowym może przedłużyć się o następne lata, postanowiono uporządkować rozgrzebany teren przed PKP Otwock. – Trzeba patrzeć pod nogi, bo można się przewrócić albo skręcić kostkę w wystających płytach i dziurach. Tu jest wielki bałagan, który straszy mieszkańców i przyjezdnych już od wielu miesięcy. Wstyd, żeby tak wyglądało jedno z najważniejszych miejsc w mieście! Czy jest tu jakiś gospodarz miasta? – skarży się w rozmowie z „Przeglądem” pani Małgorzata, którą spotkaliśmy na KPP Otwock.
Uporządkują plac przed PKP Otwock
Jarosław Margielski, prezydent Otwocka poinformował, że kolej planuje uporządkować teren przed stacją kolejową. O szczegóły „Przegląd” zapytał PKP PLK. – Zgodnie z ustaleniami między PKP S.A., PLK oraz władzami miasta Otwocka, zostaną przeprowadzone prace mające na celu poprawę dostępu do PKP dla kierowców, pieszych i rowerzystów – wyjaśnia Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
– W ramach tego zadania zostanie poszerzona droga dojazdowa z ul. Orlej do parkingu przy dworcu, a także zostaną ułożone dodatkowe płyty drogowe. Natomiast teren pomiędzy wiaduktami kolejowymi zostanie wyrównany przy użyciu kruszywa, a nierówności na parkingu zostaną wyrównane oraz uzupełnione ubytki asfaltu – tłumaczy Rafał Wilgusiak. I zapewnia, że dzięki tym pracom będzie łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do dworca.
Porządki przed PKP Otwock rozpoczną się w poniedziałek, 19 czerwca. – Prace mają zakończyć się na początku lipca, czyli w ciągu dwóch tygodni. Podróżnym zapewnione będzie odpowiednie dojście do pociągów – zaznacza zespół prasowy PLK.
Napisz komentarz
Komentarze