Prof. Andrzej Deloff urodził się w 1931 roku i dzieciństwo spędził w Warszawie i Poroninie. Jego ojciec był znanym i cenionym lekarzem, który w czasie wojny jako jeniec wojenny był zmuszony do opieki medycznej nad lotnikami w rejonie Tatr – wspomina kolega, prof. Sławomir Wycech z NCBJ w Świerku. I dodaje także, że przez te wydarzenia z dzieciństwa prof. Deloff zachował sentyment do wysokich gór i starał się spędzać urlopy na lodowcach. Profesor ukończył gimnazjum w Warszawie. W stolicy także studiował. – Był dla nas cenionym doradcą w sprawach komputerowych, używaniu technik numerycznych oraz rozwiązywania problemów z samochodem – wyjaśnia prof. Sławomir Wycech. – Życie nie oszczędzało Andrzeja, dramaty rodzinne dokuczały, a niechęć do uznania hierarchicznej organizacji społeczeństwa w wielu sprawach także nie pomagała. Trzymał się jednak dzielnie, zachowując delikatne i osobliwe poczucie humoru – wspomina kolegę z centrum badań.
Andrzej Deloff był wybitnym naukowcem z zakładu Teorii Jądra i Zakładu Fizyki Wysokich Energii Instytutu Badań Jądrowych, później NCBJ. Prof. Deloff był również autorem książek popularnonaukowych m.in. pt. „Od jabłka Newtona do windy Einsteina”.
– Andrzej rozpoczynał pracę, gdy w modzie było badanie związków dyspersyjnych i oddziaływań mezonów pi i nukleonów – wspomina prof. Sławomir Wycecha z NCBJ. I dodaje, że staż w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek CERN zapewnił mu kontakty w tej dziedzinie. – Wkrótce prof. Deloff zajął się badaniem cząstek dziwnych: mezonów K i hiperonów Λ. To były dobre czasy dla fizyki. Odkrycie hiper-jąder i kontakt z naszymi eksperymentatorami dawało mu dobre pole do popisu i tutaj osiągnął swoje najlepsze wyniki – mówi prof. Sławomir. I dodaje także: – Andrzej był i pozostał do końca życia zwolennikiem badań fenomenologicznych zakończonych weryfikacją eksperymentalną, niemniej jednak napisał również dość formalną książkę pt. „Fundamentals in Exotic Atoms" (Podstawy atomów egzotycznych – przyp. red.) – wspomina kolega z narodowego centrum.
Prof. Andrzej Deloff w dziedzinie fizyki jądrowej i atomowej cząstek dziwnych współpracował głównie z fizykami z Oxfordu oraz Guelph w Kanadzie. W ostatnich latach przystąpił do eksperymentu ALICE w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek – eksperyment Alice dotychczas potwierdził ustalenia teorii opisującej 1/4 świata.
Profesor zmarł w wieku 92 lat po krótkiej chorobie nowotworowej. Pogrzeb odbędzie się w środę, 26 lipca o godz. 13 na Cmentarzu Południowym – Antoninów, kolumbarium – informuje dyrekcja Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Napisz komentarz
Komentarze