Mieszkańcy Otwocka, którzy pragną zamieszkać w domach ozdobionych drewnianymi konstrukcjami, będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych projektów budowlanych domów w stylu świdermajer. Do wyboru będą trzy warianty.
Styl architektury drewnianej związany z Otwockiem, nazywany świdermajer, ma szansę na nowe życie w mieście i będzie inspiracją dla mieszkańców. Otwocki samorząd przeznaczył pieniądze na wykonanie trzech projektów budynków jednorodzinnych o powierzchni do 70 m2. – Będą dostępne bezpłatnie zarówno dla osób planujących budowę domu, jak i dla tych, którzy chcieliby wykorzystać tylko pewne elementy tego tradycyjnego otwockiego stylu. Wstępne projekty już powstały – informuje Urząd Miasta Otwock.
Wartość estetyczna tych budynków jest szczególnie istotna, ponieważ świdermajer jest stylem architektonicznym, który cieszy się uznaniem w całej Polsce. Prezydent Jarosław Margielski podkreśla, że należy często wykorzystywać elementy tego stylu nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także zachęcać mieszkańców do inspirowania się nim. – To oryginalne i niepowtarzalne w skali kraju rozwiązania architektoniczne, które znacząco podnoszą wartość estetyczną budynków – podkreśla prezydent Otwocka.
Projekty bez werand
Wybrana w drodze konkursu pracownia architektoniczna Piotra Wiosny, przygotowała ogólnodostępne projekty, do których miasto uzyska prawa autorskie, dzięki czemu w niedługim czasie bezpłatnie udostępni je mieszkańcom. Powstały trzy różne projekty, aby były zróżnicowane pod względem wizualnym, konstrukcyjnym i funkcjonalnym, co daje mieszkańcom kilka opcji do wyboru. Niestety, nie udało się zawrzeć w projektach charakterystycznych werand, które powiększają powierzchnię użytkową budynku. Właściciele nieruchomości jednak będą mogli np. zmodyfikować projekt i dobudować werandę przy budynku.
Trzy warianty świdermajera
– Przygotowane przez biuro architektoniczne projekty nazwano: Klasyk, Modern i Natur. Każdy będzie uwzględniał wszystkie branże wraz z kosztorysami inwestorskimi i przedmiarami budynków jednorodzinnych do 70 m2 – tłumaczy urząd miasta.
Projekt KLASYK reprezentuje tradycyjną formę, z symetrycznym rozmieszczeniem okien i regularnym układem funkcjonalnym. Natomiast w projekcie MODERN zastosowano progresywne rozwiązania, gdzie tradycyjne okna ustąpiły miejsca dużym przeszkleniom, nadając budynkom lekkości i nowoczesności, jednocześnie eksponując wnętrza na piękno naturalnego, leśnego otoczenia charakterystycznego dla regionu Otwocka. Projekt NATUR nawiązuje do oryginalnych świdermajerów z przełomu XIX i XX wieku, charakteryzując się obniżoną i wysuniętą częścią frontowej fasady z głównym wejściem do budynku oraz pionowymi przeszkleniami z dekoracyjnym podziałem.
W stylu nadświdrzańskim
Wszystkie domy mają formę dwukondygnacyjnego prostopadłościanu z nieużytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem. Fasady zostały rozbudowane poprzez występy, ryzality i ozdobne konstrukcje w stylu nadświdrzańskim. Wykończenie zewnętrznych ścian zaplanowano głównie w postaci elewacji wentylowanych, wykonanych z naturalnej, impregnowanej deski elewacyjnej z drewnianymi ornamentami oraz skontrastowanych z betonowymi lub ceramicznymi okładzinami cokołów (NATUR, KLASYK) lub tynkiem strukturalnym (KLASYK, MODERN).
Wybudują modelowy projekt
Aktualnie projekty są konsultowane z opiekunem otwockich zabytków, Wiktorem Lachem, a następnie zostaną udostępnione na stronie internetowej Urzędu Miasta Otwocka w formacie wektorowym, jako pliki otwarte. – Dzięki temu każdy zainteresowany, nie wychodząc z domu, będzie mógł je pobrać bezpłatnie. Projekt zakłada także możliwość dokonywania zmian w układzie funkcjonalnym wnętrza przez docelowego inwestora, dostosowując go do swoich preferencji – tłumaczy ratusz. Prezydent Otwocka dodaje: – Ponadto planowane jest zrealizowanie jednego z modelowych projektów w rzeczywistej formie, który znajdzie się w zasobach miejskich – wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski. Zabezpieczenie kosztów na realizację tego zadania będzie w budżecie miasta na rok 2024.
Napisz komentarz
Komentarze