Modernizacja linii kolejowej nr 7 na wysokości powiatu otwockiego zakończyła się kilka lat temu, a Polskie Koleje Państwowe S.A. planowały odnowienie historycznego dworca kolejowego w Otwocku. O tych planach mówiło się już od roku 2020 – wtedy inwestor zapewniał, że do końca 2023 roku dworzec zostanie zmodernizowany i otwarty dla pasażerów. Do dnia dzisiejszego jednak prace remontowe nie rozpoczęły się.
Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Otwocka i podróżujących spoza miasta. W poniedziałek, 25 września, PKP S.A. podpisało umowę z wykonawcą na przebudowę dworca. W wydarzeniu, które zorganizowano dziś przed otwockim dworcem, uczestniczyli m.in. posłowie, przedstawiciele spółek kolejowych oraz prezydent Otwocka.
Renowacja elewacji i rekonstrukcja zegara
– Dzięki inwestycji realizowanej przez PKP S.A., pochodzący z 1910 roku obiekt, zaprojektowany przez architekta Jana Fijałkowskiego, odzyska swoje historyczne piękno. Jest on wpisany do rejestru zabytków, więc przyszłe prace budowlane będą miały głównie charakter odtworzeniowy, choć dworzec zostanie także wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne – podkreśla Bartłomiej Sarna z biura komunikacji Polskich Kolei Państwowych.
Głównym zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przeprowadzenie prac budowlanych związanych z przebudową PKP Otwock. W pierwszej kolejności na placu przed budynkiem powstanie tymczasowy, kontenerowy dworzec wyposażony w toalety, poczekalnię i kasy. Natomiast zabytkowy budynek czekają ogromne zmiany, takie jak kompleksowa renowacja elewacji oraz rekonstrukcja zegara na wieży.
Strefa obsługi pasażerów i nowy gzyms
– W ramach renowacji zostanie odrestaurowana elewacja budynku wraz z zachowanymi na niej detalami architektonicznymi. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, która zostanie wiernie odtworzona zgodnie z historycznym wzorem. W ramach tej inwestycji planowane jest również renowację istotnych elementów wystroju wnętrz o historycznym znaczeniu, takich jak historyczny strop i gzyms w głównym holu – wyjaśnia Bartłomiej Sarna z biura komunikacji Polskich Kolei Państwowych. I dodaje również: – Na parterze budynku będzie strefa obsługi podróżnych, która zostanie dostosowana do współczesnych standardów, przy zachowaniu historycznego charakteru. Będą tam wygodne ławki, elektroniczne tablice informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów, a także gabloty z rozkładami jazdy. W planach są także lokale komercyjne, biblioteka miejska oraz przestrzenie biurowe i techniczne – podkreśla Bartłomiej Sarna z PKP S.A.
Dworzec dostosowany do rodzin z dziećmi
Ponadto dworzec w Otwocku, podobnie jak wszystkie obiekty modernizowane przez PKP S.A., zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki eliminacji barier architektonicznych i wprowadzeniu licznych udogodnień ułatwiających poruszanie się po dworcu, takich jak wyznaczone ścieżki, oznaczenia w alfabecie Braille'a oraz dotykowe plany dworców. W trakcie opracowywania dokumentacji projektowej architekci rozważą możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wprowadzić przyjazne środowisku technologie. Dworzec i jego otoczenie zostaną również wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.
Przed dworcem nowe ławki, wiaty rowerowe i aleja
Inwestycja obejmuje także plac przed dworcem, który stanowi integralną część projektu. Planowane jest jego kompleksowe przekształcenie, włączając w to nową nawierzchnię, nasadzenia roślin oraz instalację elementów małej architektury, takich jak oświetlenie, ławki, wiaty rowerowe i stojaki dla rowerów. W kierunku budynku dworca zostanie stworzona reprezentacyjna aleja, obsadzona ozdobną roślinnością, co podniesie prestiż całej przestrzeni dworca.
Rozpoczęcie przebudowy historycznego dworca to kolejny etap modernizacji polskiej kolei. – Dzięki temu mieszkańcy powiatu otwockiego zyskają dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz wygodnych podróży na trasie do Warszawy i Lublina. Mam nadzieję, że odnowiony dworzec stanie się wizytówką Otwocka i istotnym punktem na mapie miasta – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Rewitalizacja za około 21 mln zł
Więcej szczegółów dotyczących przebudowy dworca w Otwocku poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową, którą wykona dla PKP S.A. spółka SKB LDR za kwotę prawie 21 mln złotych. – Całość inwestycji powinna zostać zakończona pod koniec 2025 roku – zapewnia PKP S.A. I dodaje, że dworzec w Otwocku jest jednym z 37 projektów inwestycyjnych realizowanych w województwie mazowieckim w ramach obecnie obowiązującego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestorem jest Polskie Koleje Państwowe S.A., które finansują to przedsięwzięcie ze swoich funduszy.
Napisz komentarz
Komentarze