Pod koniec października zakończono budowę wieży wiertniczej oraz przygotowania do uruchomienia kolosa, który stanął na dawnym parkingu na rogu ul. Andriollego i ul. Pułaskiego, obok parku miejskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku. Wówczas władze miasta wcisnęły symboliczny czerwony guzik i kolos ruszył w głąb ziemi.
Kolos prawie dotarł do wód geotermalnych
Maszyna pracuje niemal non stop i niedługo dotrze do wód geotermalnych. Niedawno wiertło przebiło się przez warstwy wapienne z okresu jury górnej. – Obecnie osiągnęliśmy głębokość 1400 metrów pod powierzchnią ziemi – nie kryje zadowolenia prezydent miasta, Jarosław Margielski. – Przypomnę, że zgodnie z analizą Państwowego Instytutu Geologicznego, na głębokości 1,65 km spodziewamy się natrafić na znaczne zasoby wód geotermalnych o wysokiej jakości i przewidywanej temperaturze od 40 do 45 stopni Celsjusza – dodaje prezydent Otwocka. I dodaje, że praca wiertni geotermalnej to nie tylko ogromny potencjał możliwości i korzyści dla miasta, ale także ciekawostka z punktu widzenia zaawansowanego inżynieryjnego. – Taka konstrukcja stanowi jedynie element przejściowy w krajobrazie naszego miasta, więc warto skorzystać z tej okazji, aby zobaczyć z bliska i zapoznać się z tajnikami jej pracy – zachęca prezydent Margielski.
Zobacz z bliska jak pracuje kolos
Otwocki ratusz zaprasza małych i dużych mieszkańców do zwiedzania terenu wieży wiertniczej pod opieką specjalistów wykonawcy, którzy realizują to zadanie. Zwiedzanie będzie możliwe w sobotę, 9 grudnia, w godzinach 11.00-13.00. Oprowadzanie po terenie wiertni potrwa 15-20 minut.
Jest co oglądać. Podczas procesu wiercenia używana jest tzw. płuczka, która wynosi urobek na powierzchnię, czyli tzw. zwierciny. Płuczka jest później oczyszczana i ponownie wykorzystywana. W grudniu nastąpi czas próbnych pompowań i badań złoża. Woda będzie badana pod kątem mineralizacji i temperatury.
Dlaczego odwiert jest na terenie dawnej zieleni miejskiej?
Wielu mieszkańców pyta, dlaczego akurat na terenie dawnej zieleni miejskiej. – Dopiero gdy stanęła tu wieża wiertnicza i plac budowy został urządzony, można zobaczyć wielkość tej inwestycji, która jest realizowana na działce o powierzchni 1 hektara – wyjaśnia prezydent Otwocka. – Obok wieży wiertniczej musiał zostać zrobiony ogromny basen na wodę zrzutową, więc pierwsza woda, która zostanie wydobyta z głębi ziemi, trafi właśnie do tego basenu. Jeśli w grudniu będzie unosić się tu łuna pary wodnej, to będzie oznaka, że wszystko idzie zgodnie z planem – podkreśla Jarosław Margielski. I dodaje, że złoża geotermalne pozwolą na pozyskiwanie energii na cele ciepłownicze. – Ta lokalizacja jest także związana z bliskością sieci ciepłowniczych, które znajdują się bezpośrednio w ulicy Andriollego. To z tego miejsca będziemy w przyszłości zasilać obiekty sportowe. Zresztą kanały technologiczne są już wykonane – zaznacza prezydent Otwocka.
Za kilkanaście dni okaże się, czy woda pod miastem nie jest za zimna. W geotermię miasto zainwestowało miliony złotych – Otwock uzyskał na ten cel pełne dofinansowanie w wysokości 11,5 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze