Pierwszy odwiert geotermalny rozpoczął się jesienią 2023 roku przy parku miejskim, na rogu ulic Andriollego i Pułaskiego, gdzie wykonano odwiert na głębokość 1,65 km. Po demontażu wieży wiertniczej przez wiele miesięcy nie prowadzono żadnych prac na tym terenie.
Kiedy rusza odwiert?
Kilka tygodni temu na teren wjechał ciężki sprzęt i wykonawca – na zlecenie otwockiego ratusza – zaczął ustawiać wieżę wiertniczą. – Jutro, w czwartek ruszą prace wiertnicze, wieża zacznie drążyć odwiert „Otwock OL-1” na głębokość około 300 metrów, gdzie znajdują się słodkie wody trzeciorzędowe, czyli oligoceńskie – mówi podczas dzisiejszej sesji rady miasta prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. – Odwiert posłuży do rozpoznania i udokumentowania zasobów wód oligoceńskich, które planujemy wykorzystać przy budowie pijalni wód w parku miejskim. To ważny krok w kierunku przywrócenia Otwockowi jego uzdrowiskowego charakteru. Oprócz tego woda będzie wykorzystywana do produkcji naszej własnej wody mineralnej – wyjaśnia prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
Skąd to opóźnienie? Okazuje się, że rozpoczęcie drugiego odwiertu przeciągnęło się z powodu konieczności uzyskania decyzji środowiskowej, czego nie wymagano przy pierwszym odwiercie, mimo że sięgał on ponad pięć razy głębiej.
Co dalej z geotermią?
Pierwszy odwiert geotermalny w Otwocku potwierdził wysoką wydajność i temperaturę wód, która ma 40°C. Miasto planuje wykorzystać te zasoby do celów ciepłowniczych, co pozwoli na niższe koszty ogrzewania i ciepłej wody dla mieszkańców. Dodatkowo geotermalne ciepło ma zasilać miejski kompleks basenów (jest w trakcie budowy) czy osiedla OSM. Trwają procedury związane z opracowaniem studium wykonalności, które pozwoli określić szczegóły technologiczne i koszty inwestycji.
Elegancka pijalnia wód
Pijalnia wód oligoceńskich planowana jest na terenie Placu Pileckiego (teren dawnej zieleni miejskiej) w sąsiedztwie parku miejskiego. To może być jedna z kilku wizytówek miasta i ważnym krokiem w procesie przywracania mu statusu uzdrowiska.
Obiekt zostanie zaprojektowany w charakterystycznym stylu świdermajer, z wyróżniającą się figurą Hygei, patronki uzdrowisk, która znalazła swoje miejsce także w herbie Otwocka. To harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością, mające na celu uwypuklenie uzdrowiskowego charakteru miasta.
(1).jpg)




(1).jpeg)
.jpeg)
.jpeg)
.jpeg)

Napisz komentarz
Komentarze