Przypomnijmy, że placówka ma mieć dwie części: 5-oddziałowy zespół edukacyjny (dla 5 grup łącznie do 125 dzieci) oraz zespół pomieszczeń wspólnych jak sala gimnastyczna/wielofunkcyjna, stołówka oraz kuchnia przedszkolna z pomieszczeniami socjalnymi. Powierzchnia użytkowa całego budynku to 1,5 tys. m2. Oprócz tego powstanie leśny ogród zabaw ze strefami tematycznymi.
– Nowa siedziba Przedszkola Miejskiego nr 1 jest w fazie intensywnej budowy. Wykonano już fundamenty, uzbrojenie terenu w przyłącza wodno-kanalizacyjne i gazowe, wykonano odwierty do gruntowej pompy ciepła. Położono zewnętrzne okablowanie sieci energetycznych i teletechnicznych i podbudowę drogi dojazdowej od strony ul. Asynka. Została także zainstalowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych, lecz stanie się ona dostępna dopiero po zakończeniu budowy obiektu. Obecnie (stan na listopad 2024) trwają ostatnie prace montażowe drewnianej konstrukcji budynku – dźwigarów dachowych i porycia. Rozpoczyna się montaż stolarki okiennej i drzwi – przekazał nam Referat Realizacji Projektów.
W najbliższych tygodniach zaplanowano kolejne prace wewnątrz przedszkola.
– W dalszym etapie prac zaplanowane jest wykonywanie robót wewnątrz budynku: izolacje termiczne, okablowanie i orurowanie instalacji wewnętrznych. Dopiero na wiosnę następnego roku roboty przeniosą się na zewnątrz budynku i zostaną wykonane elewacje, zielony dach i zagospodarowanie terenu – dodaje Referat Realizacji Projektów.
Według informacji Urzędu Miasta Józefowa prace mają potrwać do końca lipca 2025 roku.
– Zakończenie robót wstępnie zaplanowane jest na 28 lipca 2025 r. Potem nastąpią prace związane z pozwoleniem na użytkowanie obiektu oraz kontrole za strony Państwowej Straży Pożarnej, nadzoru sanitarnego i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego – przekazuje Referat Realizacji Projektów.
Zapytaliśmy także, czy podczas realizacji inwestycji napotkano jakieś trudności. Co ciekawe – okazuje się, że tak i były one natury… przyrodniczej.
– Umowa na roboty budowlane została podpisana 28 marca 2024 r. Przedsięwzięcie powinno się rozpocząć od wycięcia drzew kolidujących z planowanym obiektem i uzbrojeniem terenu, lecz jeszcze w marcu 2024 r. na terenie inwestycji zaobserwowano zasiedlone gniazda wiewiórek i sójek. Żeby usunąć drzewa z gniazdami niezbędne było uzyskanie decyzji organów ochrony środowiska oraz poczekanie na zakończenie lęgów, co opóźniło start robót budowlanych. Wykonawca dokłada starań, aby nadrobić opóźnienie – dodaje Referat Realizacji Projektów.
Napisz komentarz
Komentarze