Nowoczesny i ekologiczny budynek powstaje przy ul. Grottgera, w pobliżu placu zabaw przy ul. Asnyka. Już w tym roku dzieci przeniosą się tu z dotychczasowego, wysłużonego budynku.
Ekologicznie, nowocześnie i funkcjonalnie
Nowy obiekt zaprojektowano z myślą o komforcie i bezpieczeństwie najmłodszych mieszkańców. Budynek o powierzchni użytkowej 1500 m² pomieści 125 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, podzielonych na pięć grup. Każda grupa będzie miała swoją salę z osobnym zapleczem sanitarnym.
W nowej siedzibie znajdzie się również przestrzeń wspólna – sala gimnastyczna, stołówka oraz kuchnia przedszkolna z zapleczem socjalnym. Cały obiekt podzielono funkcjonalnie na dwie części: edukacyjną i wspólną.
Budynek wyposażony będzie w rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną – okna skierowane na południe i zachód pozwolą na pozyskiwanie pasywnego ciepła, a wycofane tarasy zapewnią odpowiednie nasłonecznienie sal. Elewacja wykonana z drewna oraz jasna stolarka nawiązują do lokalnej tradycji architektonicznej. Dodatkowo, z dala od ulicy, dzieci będą mogły uczyć się i bawić w spokojnym i bezpiecznym otoczeniu. Aktualnie kończy się montaż drewnianej elewacji, a równolegle trwają prace przy zielonym dachu. Wkrótce rozpoczną się roboty związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.
W sąsiedztwie przedszkola zaplanowano również dwa ogólnodostępne stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych.
Leśny plac zabaw i trzy strefy aktywności
Dużym atutem inwestycji będzie ogromny plac zabaw zaplanowany w naturalnym otoczeniu. Teren został wytyczony tak, by ograniczyć wycinkę drzew i maksymalnie wykorzystać istniejący drzewostan. Powstanie tu leśny ogród zabaw podzielony na trzy strefy tematyczne:
- Strefa twórcza – przeznaczona do zabaw manualnych,
- Strefa przygodowa – z drewnianymi szałasami, niewielką górką i zjeżdżalnią,
- Strefa sprawnościowa – wyposażona w mini park linowy, konstrukcje do wspinania i huśtawki.
Wszystkie urządzenia zostaną wykonane z naturalnych materiałów, wpisujących się w leśny charakter miejsca.
Kiedy otwarcie?
Zakończenie budowy zaplanowano na 31 lipca 2025 r. Po zakończeniu prac gmina będzie mogła wystąpić o pozwolenie na użytkowanie, co pozwoli na szybkie rozpoczęcie nowego roku szkolnego w nowej lokalizacji. Za projekt odpowiada arch. Piotr Czyżewski z zespołem z pracowni Regio, a projekt architektury krajobrazu przygotowała arch. kraj. Katarzyna Kwiatkowska.
Nowe przedszkole ma szansę stać się nie tylko nowoczesną placówką edukacyjną, ale też wzorem harmonijnego połączenia architektury, przyrody i funkcjonalności.
.jpeg)
Napisz komentarz
Komentarze