Figura Chrystusa dźwigającego krzyż, znajdująca się przy ul. Orlej w Otwocku, stojącej naprzeciw wiaduktu kolejowego, to nie tylko unikatowy pomnik, ale również świadectwo ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Polsce na początku XX wieku. Właśnie ta żelazobetonowa statua pod koniec 2024 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, co podkreśla jej ogromną wartość historyczną i kulturową. Jak podkreśla Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków figura Chrystusa powstała na początku lat 20. XX wieku jako wotum wdzięczności za zwycięstwo Polaków w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, kluczowym wydarzeniu, które przesądziło o losach odradzającej się Rzeczypospolitej. Figura jest symbolem wiary, determinacji i jedności, jakie towarzyszyły Polakom w trudnych czasach wojny.
Ołtarz na Boże Ciało
Inicjatorem budowy monumentu był ks. Ludwik Wolski, proboszcz parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku, który przez lata swojej posługi (1923-1949) angażował się w liczne działania społeczne i patriotyczne. Jego pomysł zyskał poparcie Rady Miejskiej oraz środowiska kolejarzy, które miało wówczas ogromny wpływ na życie miasta.
Opiekę nad figurą Chrystusa sprawowali otwoccy konduktorzy. Przez lata monument stał się integralną częścią otwockiego krajobrazu, świadkiem zmian, jakie zachodziły w mieście, oraz miejscem refleksji i zadumy. Od wielu lat mieszkańcy w Boże Ciało budują tu ołtarz, który staje się centralnym punktem procesji eucharystycznej.
Skradziony krzyż
W 2017 roku z rzeźby Chrystusa, stojącej naprzeciw wiaduktu kolejowego, skradziono drewniany krzyż. Mimo apeli złodziej nie zwrócił go. Dlatego parafia św. Wincentego à Paulo podjęła działania, by przywrócić monumentowi jego pierwotny wygląd. Drewniany krzyż, po poświęceniu został ponownie umieszczony na rzeźbie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze